سن طلایی رشد استخوان ها کشف شد

28

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ اخیرا دانشمندان بر روی تعداد زیادی افراد با نژادهای مختلف آزمایشاتی انجام داده اند که نتایج این آزمایشات بر اهمیت رژیم غذایی صحیح و فعالیت مناسب بدنی در آخرین سال های نوجوانی تاکید دارد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

شانا مک کورمک، محقق بیمارستان فیلادلفیا و سرپرست این پژوهش گفت: «معمولا هنگام رشد فرزندان نگران افزایش قد آنها هستیم اما باید بدانیم رشد و نمو صحیح استخوان ها هم به همان اندازه مهم است.»

وی افزود: «تقریبا 10 درصد تکمیل جرم استخوان بعد از اینکه فرد به بلوغ قدی خود می رسد، اتفاق می افتد.»

طبق نتایج این تحقیقات، آخرین سال های نوجوانی یک دوره مهم برای جذب املاح به استخوان ها و استحکام آنها محسوب می شود و پایان یافتن رشد قد انسان به معنای پایان یافتن رشد استخوان ها نیست.

بابت زمل، عضو دیگر تیم تحقیقاتی اظهار داشت: «رشد استخوان در نقاط مختلف متفاوت است، همچنین سرعت تشکیل و استحکام استخوان در بخش های مختلف استخوان ها با یکدیگر متفاوت است.»

وی گفت: «پایان رشد استخوان در جوانان آمریکایی-آفریقایی زودتر از جوانان در سایر نقاط دنیا اتفاق می افتد و این نکته باید در برنامه ریزی مربوط به سلامت در مناطق مختلف لحاظ شود.»

این مطالعات نشان می دهد رشد قد در سنین نوجوانی بسیار سریع تر از متراکم شدن استخوان اتفاق می افتد و احتمالا به این علت است که شکستگی استخوان در سنین نوجوانی و جوانی بیشتر مشاهده می شود. تقریبا بین 30 تا 50 درصد کودکان حداقل یک شکستگی استخوان را در نوجوانی تجربه می کنند و این خلا در تراکم استخوان در هنگام رشد قد پس از اتمام آن تکمیل می‌شود.

زمل در پایان اشاره کرد: «برای جلوگیری از پوکی استخوان در سنین پیری باید مراقب سلامت استخوان ها در سنین کودکی و نوجوانی باشیم. این مطالعه سندی بر اثبات این مدعاست و بر این نکته تاکید می کند که آخرین سال های نوجوانی که مقطعی مهم در شکل گیری استخوان ها است، نباید این حوزه مهم سلامت مورد غفلت واقع شود.»

منبع: ScienceDaily

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.