رد پای داروی ضد سل در اعماق دریا

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ تیم تحقیقاتی دانشگاه فلوریدا سلاحی موثر بر بیماری «سل» را از اعماق دریاها کشف کردند. این گروه 4400 عصاره شیمیایی طبیعی را از اسفنج ها و دیگر موجودات زنده اعماق دریا استخراج و اثر آن را بر باکتری خاموش «سل» بررسی کردند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

سل یک بیماری عفونی باکتریایی است که عموما ریه را تحت تاثیر قرار داده و از راه هوا از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود.

سالیانه حدود 10.5 میلیون مورد ابتلای جدید و 1.5 میلیون مرگ در اثر این بیماری در جهان گزارش می شود.

باکتری «سل» یا «توبرکلوزیس» عامل یک بیماری مسری است که یکی از 10 علت اصلی مرگ در سراسر جهان محسوب می‌شود. این باکتری دیواره ضخیمی دارد که دارو به سختی می تواند به داخل آن نفوذ کند.

این باکتری پروتئینی می‌سازد که آن را نسبت به درمان مقاوم می‌کند. باکتری سل همچنین می تواند در سیستم ایمنی بدن پنهان شده و به فرم خاموش تبدیل شود تا بعد از قطع دارو دوباره بروز پیدا کند.

دکتر «رود» استادیار دانشگاه فلوریدا، این تحقیق را بزرگترین بررسی اثر ترکیبات میکروارگانیسم های زنده دریایی بر روی باکتری خاموش توبرکلوزیس خواند و گفت: «از بین تمام مواد استخراج شده از ارگانیسم ها، 26 ترکیب در برابر تکثیر باکتری های عامل سل مقاوم اند. 19 ترکیب باعث مرگ باکتری شده و 7 عامل هر دو ویژگی مقاومت و مرگ را دارا هستند».

بر اساس یافته های این پژوهش که از سوی «انجمن میکروبیولوژی آمریکا»  انجام شده و در مجله «داروهای ضد میکروبی و شیمی درمانی» به چاپ رسید، برخی از این ترکیبات تاثیر بیشتری بر باکتری های خاموش می‌گذارد.

 

دکتر «رود» در خصوص اینکه بزرگترین مشکل امروز ما نبود درمان موثر برای بیماری سل است، اظهار داشت: «درمان سل بسیار مشکل است و مبتلایان باید حداقل چهار دارو را به مدت چهار تا شش ماه مصرف کنند؛ این در حالی است که بیماران به دلیل اثرات جانبی ناخوشایند یا بهبود علائم بیماری، معمولا داروها را به طور کامل مصرف نمی کنند».

بر اساس گفته های رود، بیشتر درمان های دارویی برای مقابله با باکتری هایی است که در حال تکثیر هستند. بنابراین به دارویی نیاز است که بتواند فرم خاموش باکتری سل را از بین ببرد.

محققان در این پژوهش، عصاره برخی ترکیبات طبیعی را از اسفنج ها و میکروارگانیسم های موجود در اسفنج از قبیل باکتری ها و قارچ های موجود در اعماق دریا استخراج و خالص‌سازی کردند. در روند مطالعات، 5 ترکیب با خاصیت بالقوه آنتی باکتریال در برابر باکتری«سل» یافت شد.

«رود» یادآور شد: «به منظور تعیین اثربخشی این ترکیبات روی انسان، باید بر روی آن تحقیقات گسترده انجام شود. از طرفی، امیدوار هستیم تا این ترکیبات را برای تولید آنتی بیوتیک های جدید مورد بررسی قرار دهیم.

منبع: Sciencedaily

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.