طبیب من

کد خبر: 7105
تاریخ انتشار: ۱۷ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۲:۲۰
آفتاب را دور بزنید؛
آفتاب سوختگی در تابستان رایج و در عین حال آزاردهنده است. پژوهشگران آمریکایی به راه حلی تازه برای حل این مشکل دست یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ پژوهشی که توسط دانشگاه پزشکی کلیولند بر روی ۲۰ نفر شرکت کننده تصادفی انجام شد، از این قرار بود که، ابتدا با یک لامپ UV کوچک در بخش داخلی بازو حالت آفتاب سوختگی ایجاد و بعداز یک ساعت قرص‌هایی حاوی دوزهای متفاوت ویتامین D به افراد داده شد و روند بهبود در ۲۴،۴۸، ۷۲ ساعت آتی و تا یک هفته بعد، تحت نظر گرفته شد.

طبق این پژوهش ،در افرادی که قرص‌هایی با دوزهای بالای ویتامین D مصرف کردند، در ۴۸ ساعت بعد از سوختگی قرمزی کمتری دیده و فرآیند ترمیم پوست، سریع‌تر شروع شده بود.

«کرت لو»، از پژوهشگران این مطالعه و استادیار و متخصص پوست در دانشگاه مرکز پزشکی کلیولند، درباره نتایج این تحقیق می‌گوید: «یافته‌های ما نشان داد دوز مناسب ویتامین D، علاوه بر اینکه در کاهش قرمزی ناشی از سوختگی نقش دارد، ژن‌های مرتبط با ترمیم پوست را هم سریع‌تر فعال می‌کند. این نتایج غیرقابل پیش‌بینی بود و ما را شگفت‌زده کرد».

این مطالعه ساز و کار دقیق تاثیر ویتامین D بر ترمیم پوست را نیز مشخص کرد؛ در واقع ویتامین D، سطح آنزیم ضدالتهاب (آرژیناز ۱) را افزایش می‌دهد. نقش این آنزیم افزایش ترمیم بافت بعد از آسیب و کمک به تحریک پروتئین‌های دیگر ضدالتهاب است.

از آنجایی که این تحقیق برای اولین بار تأثیر مصرف ویتامین D بر عوارض آفتاب سوختگی را نشان داد؛ مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

عامل تعیین کننده در این پژوهش، دوز مصرفی ویتامین D بود و دانشمندان خاطر نشان کردند که یک فرد بزرگسال روزانه به IU 400 ویتامین D نیاز دارد. بهتر است منتظر نتایج تخقیقات بیشتر “لو و همکارانش” در این زمینه باشیم و از مصرف خودسرانه این ویتامین بعد از سوختگی خودداری کنیم.

منبع: Sciencedaily

انتهای پیام/