با اضطراب شب امتحان چه کنیم؟

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ همه در حال نوشتن بودند، اما او فقط به اطراف نگاه می‌کرد. تکان دادن پاهایش بقیه را عصبی کرده بود. دستان عرق کرده‌اش به برگه های زیر دستش می‌چسبید. جای دندان روی خودکارش مانده بود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

مراقبی که بالای سرش ایستاده بود از پایین ترسناک تر از همیشه به نظر می‌رسید. او این‌بار هم از استرس تمام مطالبی را که بارها مرور کرده بود، به یاد نمی آورد.

با فرا رسیدن فصل امتحانات برنامه های امتحانی روی کمد دانش آموزان دیده می‌شود. در حالی‌که بسیاری از همین دانش‌آموزان تا زمان فرارسیدن امتحانات، به جای صرف وقت برای مطالعه بسیاری از زمانشان را به پای استرس و اضطراب هدر می‌دهند

شاهمرادی روانشناس در این خصوص گفت: اضطراب های شب امتحانی هم مانند سایر اختلالات اضطرابی است و علایم مشابهی دارد.

وی ادامه داد: ما میتوانیم اضطراب را به دو دسته تقسیم بندی کنیم؛ دسته اول اضطراب های فراگیر که در آن فرد تقریبا در همه زمینه‌ها اضطراب را تجربه می‌کند، دسته دوم اظطراب عملکردی است که در ان فرد فقط در یک زمینه خاص مضطرب می‌شود، مثل فردی که اضطراب سخنرانی دارد یا فردی که برای فعالیت در محل کار خود مضطرب می‌شود و همین اضطراب امتحان را هم میتوانیم در این دسته تقسیم بندی کنیم.

وی اضطراب را ترسی طبیعی در برخی موقعیت های زندگی دانست که از حد عادی فراتر رفته است و گفت: اضظراب و استرس با هم تفاوت دارند. در حالی‌که اکثرا این دو را یکی می دانند. استرس ترسی در واکنش به یک چیز مشخص است مثل فردی که در امتحان از گرفتن نمره کم نگرانی دارد، که زمیته این کاملا مشخص است در حالی که اضطراب منباء مشخصی ندارد و علتش مشخص نیست مثل فردی که ازشرایط امتحان دچار دلشوره می شود اما علتش را که میپرسیم نمیداند.

شکوفه راد روانشناس در این باره گفت: اضطراب و استرس دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد، برای مثال گاهی فرد ذاتا حساس است یا گاهی در خانواده ای به دنیا آمده که بار ژنتیکی اضطراب زیادی در فرد وجود دارد.

وی یکی دیگر از دلایل مهم اضطراب های شب امتحانی را نظام آموزش پرورش کشور دانست وافزود: استرس های شب امتحانی را می‌توان به دلیل رقابتی که بین بچه ها وجود دارد و در نهایت به کنکور منتهی می‌شود دانست.

وی اظهار داشت : سیستم آموزشی کشور ما به گونه ای است که دانش آموزان در نهایت مجبور به انتخابند و برای رسیدن به انتخاب مورد علاقه خود در رقابت سنگینی به نام کنکور شرکت می‌کنند. از طرفی برای موفقیت در کنکور نیز در تست ها و امتحانات دوره ای شرکت می‌کنند و مهم بودن نتیجه این این امتحانات برای این افراد باعث ایجاد اضطراب واسترس می‌شود.

شاهمرادی نیز در خصوص روابط اضطراب های شب امتحانی و ساختار نظام آموزشی کشور افزود:  بعضی از علل اضطراب ها را می توانیم به نظام آموزشی کشور نسبت دهیم اما باید در سیستم آموزشی رقابت وجود داشته باشد و با حذف این رقابت انگیزه برای مطالعه و موفقیت از بین می رود. مثل دوره ی ابتدایی که سیستم ارزش یابی از نمره به توصیفی تغییر پیدا کرد و نتیجه کاهش انگیزه دانش آموزان است و بین دانش آموزی که بسیار مطالعه داشت با دانش آموزی که مطالعه متوسطی داشت، تفاوتی وجود ندارد. پس طعم رقابت در نظام  آموزشی بسیار مهم است نه باید کم و نه زیاد باشد.

وی در خصوص راهکارهای درمان این موضوع بیان کرد: در کل اضطراب عملکرد خوبی را در فرد ایجاد می کند و اگر هنگام انجام کاری اضطراب کار را نداشته باشیم تلاشی برای انجام کار نمی کنیم.

وی اضطراب ها را به 2 نوع هنجار و ناهنجار تقسیم بندی کرد و گفت: اضطراب هنجار اصلا نبازی به درمان ندارد مگر این که این اختلال از حد فراتر رود تا جایی که فرد از رفتن به سر جلسه امتحان خودداری کند یا مطالبی را که خوانده سر جلسه به یاد نیاورد. این اضطراب را نا به هنجار می نامیم که با مراجعه به روان شناس و روان درمانی در حدود 3 تا 4 جلسه و بدون نیاز به دارو از بین برود.

راد نیز در باره درمان این اختلال اظهار داشت: باید سعی کنیم به جای سنگین شدن این رقابت ها یا به جای مجبور کردن دانش آموزان به انتخاب آینده خود بر اساس نتیجه این آزمون‌ها، بیشتر به آموزش مهارت های عملی بپردازیم تا بر اساس هوش، استعداد و تلاشی که می‌کنند به تحصیل در رشته مورد نظر خود بپردازند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش می‌تواند با کمک گرفتن از روانشناسان فنون عملی مثل ریلکسیشن، مدیریت استرس و مدیریت خشم که همگی جزو مهارت های عملی هستند را آموزش دهند. آموزش این مهارت ها کمک می‌کند دانش آموزان ضمن تلاش برای رسیدن به هدف، اضطراب خود را هم مدیریت کنند و نیازی به درمان دارویی نیست.

شاهمرادی در خصوص دستبند های اصطلاحا ضداسترس که این روزها بازار را پر کرده، گفت: هنوز خبری مبنی بر تایید علمی این دستبند ها به دستمان نرسیده اما اگر فردی به آن ها اعتقاد داشته باشد میتواند به عنوان عامل تلقین عمل کند که در این صورت نتیجه اثر اعتقادات و تلقین ذهن فرد است نه دستبند.

گزارش از مصطفی محبی

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.