اشتباهات مهلک هنگام دوش گرفتن/ دوش آب سرد بگیریم یا آب گرم؟

11

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بعد از کلافگی یک روز کاری در ایام گرم تابستان، حمام می‌تواند بهترین داروی آرامش‌بخش باشد و خستگی را از وجودتان به در کند. مانند بسیاری از کارهای روزانه، حمام هم آداب خاص خود را دارد که رعایت نکردن آن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

 شستن روزانه موها

با شستن روزانه موهایتان، چربی طبیعی مو را از بین می‌برید و آنها را خشک و شکننده می‌کنید. توصیه می‌شود فقط کسانی که موهای چرب دارند، روزانه موهایشان را بشویند. موهای خشک یا فِر، باید 2 تا 3 بار در هفته شسته شود.

پایه تیغ در حمام

پایه تیغ در تماس با آب زنگ می‌زند و تمام فرورفتگی‌های آن را می‌توان مکانی مناسب برای رشد میکروب‌ها به حساب آورد. بنابراین بهترین کار این است که عادت کنید پایه تیغ را در مکانی خشک و خارج از محیط دوش یا مرطوب حمام قرار دهید.

از طرفی باید به طور مستمر تیغ را تعویض کنید، چرا که با کند شدن تیغه پوست شما دچار خارش شده و محل تیغ آزارتان می‌دهد.

 عدم شستشوی پاها

بخشی از بدن که معمولا نادیده گرفته می‌شود، پاهای شماست. آب به تنهایی پاهای شما را به طور کامل تمیز نمی‌کند؛ حتما باید با لیف و صابون و گاهی با سنگ پا پوست این ناحیه را تمیز کرده و پوست مرده و باکتری‌ها را از بین ببرید.

 شستن صورت زیر دوش

بسیاری از ما صورت را همراه با سایر قسمت های بدن می‌شوییم؛ این کار آسیب فراوانی به پوست صورت وارد می‌کند. معمولا برای شستشوی بدن از آب داغ‌تری استفاده می‌شود که اصلا برای پوست حساس صورت مناسب نیست؛ به همین دلیل ممکن است بعد از استحمام پوست صورت قرمز و خشک شود.

استفاده از ظروف صابون در حمام

با وجود شامپوهای بدن دیگر نیازی به استفاده از صابون نیست، اما همچنان برخی افراد صابون را ترجیح می‌دهند که به آن‌ها توصیه می‌شود بعد از هر حمام، صابون را در جایی قرار دهند که کاملا خشک شود.

اینکه هیچ باکتری در اطراف صابون وجود نداشته باشد، تصور کاملا غلطی است چرا که یک صابون نرم خیس خورده مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها محسوب می‌شود.

نگرفتن دوش آب سرد

دوش آب سرد نه تنها برای سلامت و شادابی پوست و موی شما بسیار مفید است، بلکه بیشتر از یک لیوان قهوه به شما انرژی می‌دهد.چ

نیازی نیست مدت زمانی طولانی زیر آب سرد بایستید تا یخ بزنید، کافیست در انتهای حمام که آخرین دوش خود را می‌گیرید، شیر آب را به سمت سرد بچرخانید و 30 ثانیه زیر آب سرد بمانید. به گفته پژوهشگران با انجام منظم این کار به کاهش وزن خود نیز کمک می‌کنید.

علاوه بر این، دوش آب سرد با بستن منافذ غدد چربی مو، از چرب شدن سریع مو جلوگیری کرده و از بسته شدن منافذ پوستهای خشک ممانعت می‌کند.

 تعویض منظم لیف

به تازگی اثبات شده لیف حمام سرشار از جرم و کثیفی و مناسب‌ترین مکان برای رشد باکتری‌ها هستند. با رها کردن آنها در محیط مرطوب حمام، به توده‌ای از باکتری تبدیل می‌شوند. بهترین راه این است که هر چند وقت یکبار آنها را زیر تابش مستقیم آفتاب قرار دهید و به طور منظم آنها را عوض کنید.

منبع: Sun-gazing

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.