سونامی چاقی شکمی گریبانگیر کودکان ایرانی

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایسنا، زهرا عبدالهی مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به شیوع نگران کننده چاقی در بین کودکان کشور، گفت: طبق مطالعات انجام شده در سال ۱۳۹۴، حدود ۲۰ درصد کودکان ۷ تا ۱۸ سال دچار اضافه وزن هستند و بین کودکان زیر ۵ سال هم در یک دوره ۱۰ ساله شیوع چاقی حدود دو برابر بیشتر شده و نگران کننده‌تر از آن چاقی شکمی است. تا چند سال پیش در کشور شاهد کودکانی با چاقی شکمی نبودیم، اما طبق مطالعات انجام شده این نوع چاقی در کودکان ۷ تا ۱۸ سال شهری حدود ۲۱ درصد و در کودکان روستایی ۱۳ درصد مشاهده می‌شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی افزود: اگر روند چاقی در کودکان با همین شکل پیش رود باید منتظر سونامی بیماری‌های غیر واگیر در جمعیت بزرگسال سه تا چهار دهه آینده باشیم.

وی تاکید کرد: در جامعه ما شاهد کودکان زیر دو سالی هستیم که دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در حالی که اکثریت پدر و مادرهای ایرانی تصور می‌کنند که کودک چاق یعنی کودک سالم، اما همین کودک در بزرگسالی درگیر بیماری‌های غیرواگیر همچون دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، هایپرلیپیدمی و بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی سرطان‌های مختلف  می‌شود و علاوه بر رنجی که خود باید متحمل شود، هزینه‌های زیادی را نیز بر سیستم سلامت تحمیل می‌کند. بنابراین باید چاقی به خصوص در کودکان به یک ضد ارزش تبدیل شود و این موضوع ملکه ذهن هر پدر و مادری شود.

عبدالهی با بیان این که انسان سالم محور توسعه پایدار است، عنوان کرد: در واقع یک نیروی جوان که باید در سن جوانی مشغول به کار و زندگی سالم و یک نیروی فعال و کارآمد برای کشور باشد، در اثر اضافه وزن و چاقی درگیر بیماری‌های مختلف و خانه نشینی می‌شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: برای مقابله و کاهش آمار چاقی و اضافه وزن، آموزش و اطلاع رسانی رکن مهمی در این امر محسوب می‌شود که در این بین نقش والدین و صداوسیما با توجه به رسالت خود در امر فرهنگ‌سازی تغذیه درست، بسیار تاثیر گذار است.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.