اخبار ضد و نقیض از فوت فرد «تهرانی» بر اثر ابتلا به تب کریمه‌کنگو

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ با گرم شدن هوا اخباری مبنی بر تلف شدن دامداران یا افراد عادی بر اثر ابتلا به تب کریمه کنگو، کانال‌های تلگرامی و سایت خبرگزاری‌ها را در بر گرفت. بستری شدن یا فوت مشکوک افراد در استان‌هایی همچون مازندران، ورامین و شیراز، رسانه را بر آن داشت تا در جهت پیگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری، به آموزش و تذکر به رعایت نکات بهداشتی اقدام کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

در طول این سه ماه لابه‌لای پست هایی با عنوان «مشاهده موارد مشکوک ابتلا به این تب»، مسئولان سعی در کنترل آرامش روانی شهروندان تهرانی داشتند و هر از چند گاهی با انتشار دو خط خبر در رسانه های غیر رسمی، نبود هیچ مورد مشکوک در پایتخت را متذکر می شدند.

اما روز گذشته بر اساس یک گزارش خانم 75 ساله‌ای روز گذشته مشکوک به داشتن تب کریمه کنگو در تهران فوت کرد.

بر اساس این گزارش یکی از اقوام این فرد با بیان اینکه مسئولان بیمارستان، علت احتمالی فوت این خانم 75 ساله را ابتلای وی به تب کریمه کنگو اعلام کرده‌اند در تشریح جزئیاتی از این اتفاق گفت: صبح روز چهارشنبه گذشته خانواده خانم «فاطمه م» به دلیل اختلال تنفسی وی را به بیمارستان «ش» منتقل کردند و مسئولان درمان این بیمارستان نیز با توجه به سطح هوشیاری پایین بیمار، بلافاصله اقدام به بستری کردن وی در بخش ICU کرده و روند درمان بیمار را آغاز کردند.

وی ادامه داد: پس از گذشت حدود 4 ساعت از شروع روند درمانی این بیمار، پزشکان بیمارستان وی را به اتاق ایزوله منتقل کرده و این بیمار را ممنوع‌الملاقات اعلام می‌کنند.

این فرد با بیان اینکه کبودی دست و پا و زخم در پشت بدن، جزو علائم بیماری وی بوده است، گفت: این علائم بالینی پزشکان را نسبت به ابتلا بیمار به تب کریمه کنگو مشکوک کرده بود و پزشک با توجه به این علائم، ابتلا این خانم به تب کریمه کنگو را به خانواده وی اعلام می‌کنند.

وی اضافه کرد: علی‌رغم ادامه داشته روند معالجات بیمار، این خانم 75 ساله روز گذشته در بیمارستان فوت کرد و امروز (یکشنبه) نیز جسد وی برای بررسی‌های بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد.

فوت این خانم 75 ساله نخستین گزارش فوت مشکوک به دلیل ابتلا به تب کریمه کنگو در شهر تهران است و لازم است و در صورت مسجل بودن ابتلا وی به این بیماری، مسئولان وزارت بهداشت در این خصوص پاسخگو باشند.

البته وزارت بهداشت با بیان اینکه وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در کشور نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است، یادآور شد: موارد مرگ در سال جاری بر اثر ابتلا به این بیماری به مراتب کمتر از سال گذشته است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن تکذیب فوت یک نفر در تهران به دلیل ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو خاطرنشان کرد: هیچ موردی از ابتلا به تب کریمه کنگو در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است اما پنج بیماری که جان خود را از دست دادند از استانهای هرمزگان، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و کرمانشاه بودند.

گویا گفت: از ابتدای امسال تاکنون، 79 مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در کشور شناسایی شده است و 5 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند البته برخی از آنها بیماری های زمینه ای دیگری نیز داشته اند.

وی از فصول بهار و تابستان به عنوان فصل هایی یاد کرد که بیماری تب کریمه کنگو در آنها شایع می شود و گفت: در سه هفته اخیر، سه بیمار جان خود را از دست دادند که یکی از آنها به علت سرطان خون و فرد دیگری به علت کهولت سن و تماس با حیوانات، فوت کردند.

این در حالی است که چندی پیش نیز فیلمی از دفن یک متوفی مبتلا به تب کریمه کنگو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که افرادی با لباس‌های مخصوص در حال دفن یک جسد با شرایط ویژه و به دور از حضور بازماندگان وی دیده می‌شدند.

همچنین تصاویری از یک بیمار مبتلا به این بیماری که منتسب به شهر ساری بود نیز در شبکه‌های اجتماعی موجی از نگرانی‌ها را در میان مردم به وجود آورد که با توجه به اهمیت موضوع ابتلا به این بیماری و نگرانی از همه‌گیر شدن آن لازم است وزارت بهداشت و مسئولان ذی‌ربط فارغ از تکاپو برای تکذیب این اخبار، اقدامات لازم برای پیشگیری و هشدارهای پیشگیرانه برای کنترل و دفع این بیماری را انجام دهند.

خلج رییس سازمان دامپزشکی گفت: جلوگیری از کشتار دام در کشتارگاه‌های غیرمجاز و در مکان‌های غیر از کشتارگاه‌های صنعتی، مبارزه با انگل‌ها و کنه‌ها و الزام رعایت اصول نگهداری گوشت در سردخانه و یخچال به‌مدت ۲۴ ساعت از جمله اقدامات سازمان دامپزشکی کشور برای جلوگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو به‌ویژه در ۵ استان مورد گزارش وزارت بهداشت بوده است.

وی ادامه داد: افرادی که برای تفریح به مناطق روستایی می‌روند اگر در این مناطق گوشت قرمز تهیه می‌کنند حتماً آن را به‌مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگه دارند سپس مصرف کنند.

این تب نیز مانند بسیاری بیماری‌های دیگر در یک فصل خاص بروز پیدا کرده و سپس فروکش می‌کند. نکته مهم این است که تدابیری اندیشیده شود تا در سال‌های بعد کمتر شاهد بروز چنین بیماری‌هایی باشیم؛ بیماری‌هایی که به راحتی می‌توان از آنها پیشگیری کرد.

گزارش ار یاسمن قاسمی

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.