کشف ارتباط مستقیم ام اس با حس بویایی/بینی هم قربانی ام‌ اس می شود!

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات جدید محققان نشان می دهد افراد مبتلا به ام اس  به مرور زمان حس بویایی خود را از دست می دهند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

تغییر در حس بویایی ممکن است به مسائل یا بیماری های دیگر نیز مرتبط باشد اما در فردی که مبتلا به ام اس است این تغییر می تواند نشانه عود یا پیشرفت این بیماری باشد.

نتایج بررسی ها نشان می دهد آسیب دیدن سیستم عصبی مرکزی باعث اختلال عملکرد حس بویایی و در نتیجه منجر به از بین رفتن میلین(غلاف میلین یک لایه لیپوپروتئینی است که بر روی بسیاری از دندریت های بلند و آکسون ها، تشکیل می‌شود و نورون را سفید رنگ جلوه می دهد) می شود.

بررسی ها نشان می دهند، از دست دادن حس بویایی یکی از نشانه های مهم پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به ام اس است و مشکلات بویایی در هر زمان از فرآیند این بیماری ممکن است بروز پیدا کند.

محققان برای اثبات اهمیت این مسئله با انجام آزمایشی بر روی یک بیمار دریافتند عود دوباره بیماری به معنی برگشت اختلال عملکرد بویایی است.

عملکرد حس بویایی می تواند به تشخیص اینکه فرد مبتلا در کدام مرحله( نوع عود كننده_فروكش كننده، نوع پيشرونده_ اوليه، نوع پيشرونده_ ثانويه،  نوع پيشرونده_ عود كننده) بیماری ام اس قرار دارد کمک فراوانی کند.

گفتنی است؛ کشف نشانه های دیگر به تشخیص و درمان این بیماری کمک خواهد کرد تا افراد مبتلا بتوانند ام اس را بهتر مدیریت کنند.

منبع:healthline.com

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.