تریاک؛ صدرنشین مصرف مواد مخدر/ برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در سطح کشوری اجرا نمی‌شود

18

نوروزی کارشناس مرکز مطالعات اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ در خصوص اقدامات و برنامه های پیشگیری از اعتیاد در کشور گفت: ماده مخدر تریاک طی سال‌های گذشته بصورت سنتی و تاریخی به عنوان ماده‌ اصلی و مشکل ساز در کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت، یکی از تغییرات در الگوی مصرف طی اواخر دهه 30 و اوایل دهه 40 شمسی اتفاق افتاد که گزارش‌ها حاکی از مصرف هروئین و مصرف ومواد تزریقی بود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: تغییرات عمده دیگر اواسط دهه 80 شمسی است که مواد محرک (شیشه) وارد بازار مصرف غیرقانونی مواد شد و توسعه پیدا کرد.

نوروزی با اشاره به آخرین گزارش رسیده از سوی ستاد مبازره با مواد مخدر، بیان کرد: تریاک همچنان نسبت به گذشته به عنوان ماده اصلی مورد مصرف است، این درحالی است که مصرف شیشه بصورت نسبی کاهش پیدا کرده و دومین ماده رایجی که افراد مصرف آن را تایید می‌کنند شامل حشیش و ترکیبات آن است.

این کارشناس مرکز مطالعات اعتیاد عنوان کرد: باتوجه به اینکه در سال‌های اخیر در دنیا گونه‌های از گیاه حشیش پرورش پیدا کرده که محتوای ماده موثر غلیظ تری دارد و نسبت به گونه‌های قدیمی تر آسیب بیشتری ایجاد می‌کند، بنابراین مصرف این ماده به لحاظ بهداشتی می‌تواند قابل توجه باشد و باید مداخلاتی برای پیشگیری و درمان آن صورت بگیرد.

نوروزی تصریح کرد: مجموعه‌ی از برنامه ریزی‌های پیشگیری اولیه، مختص مصرف مواد نیستند بطور مثال؛ پیشگیری از مصرف حشیش با پیشگیری از مصرف الکل متفاوت است. این برنامه‌ها برخی از عوامل خطر، عوامل محافظ روانشناختی، خانوادگی، فردی، غیر فردی و اجتماعی را شناسایی و عوامل محافظ را تقویت می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه های تدوین شده در این زمینه، عنوان کرد: یکی ازمهمترین این برنامه‌ها آموزش و مهارت فرزند پروری به خانواده‌ها است؛ که چگونه والدین ارتباط صمیمانه و گرمی با فرزندان خودشان داشته باشند و در عین حال بتوانند ارزش های خانوادگی را به فرزندانشان منتقل کنند.

این کارشناس مرکز مطالعات اعتیاد، برنامه‌های مبتنی بر “مدارس” را بسیار حائز اهمیت دانست و ادامه داد: طراحی این برنامه‌ها در مدارس باعث می‌شود تا دانش آموزان در این محل مانده و مانع خروج زودرس آنها شود. برنامه هدایت و مشاوره تحصیلی نیز برای افردی که افت تحصیلی دارند و در نهایت آموزش مهارت‌های اجتماعی کمک می‌کند تا فرآیند اجتماعی شدن بصورت سالم طی شوند.

نوروزی در خصوص اقدام موثر راهکارهای پیشگیری از اعتیاد در فرآیند کاهش ابتلا به مواد گفت: برنامه‌های پیشگیری و سلامت رفتاری بسیار محدود و متاسفانه به سطح کشوری نرسیده است. بطور مثال؛ درمورد برنامه “واکسینه” کل جامعه از آن با اطلاع و آگاه هستند اما در مورد برنامه پیشگیری و سلامت رفتاری شاید افراد معدودی در این مورد مطلاع باشند والبته این خاص کشور ما نیست. در کشورهای در حال توسعه نیز به دلیل بالا بودن هزینه‌های اجرای این برنامه ها چنین روندی وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه کشور ما به این سمت در حال حرکت بوده، در سال‌های اخیر هم بسیار سرعت گرفته و امید است که برنامه جامع پیشگیری در کشور داشته باشیم.

این کارشناس مرکز مطالعات اعتیاد، حوزه آموزش و پرورش را مهمترین جایگاه در جهت آگاهی جامعه در زمینه اجرای برنامه های پیشگیری دانست و اظهار کرد: در این راستا منابع باید تامین شود. در حوزه آموزش و پرورش، مدرسه مهمترین جایگاهی است که میتوانیم برنامه های پیشگیری اولیه را متمرکز کنیم چرا که در مدرسه مجموعه ای از بحث های آموزش های علمی، فرهنگی و حوزه سلامت مطرح است.

وی در پایان با بیان اینکه امید است تا بتوانیم از تمام منابع مرتبط با سلامت روان استفاده بهینه و فرآیند برنامه های بزرگ در سطح کشور را اجرای کنیم، یادآور شد: در این راستا باید توانست سهم آموزش های مرتبط با سلامت روان و شکل‌گیری روند اجتماعی شدن سالم را بیشتر کنیم و تمرکز بر روی برنامه همکاری و مهارت خودآگاهی را به نوجوانان فرا دهیم. خوشبختانه روند کلی این امر در کشور آغاز شده است.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.