آیا فلفل سکسکه‌آور است؟

161

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛فلف‍ل‌های تند حاوی گروهی از ترکیبات شیمیایی به نام کاپسایسین (capsaicin) هستند که طعم تند و تیز فلفل را ایجاد می‌کند و نقش اصلی این ترکیب در طبیعت دفاع از گیاه در برابر مهاجمین بوده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

هنگامی‌که برحسب تصادف چشم و پوست با فلفل تماس پیدا می‌کند، کاپسایسین به یک گیرنده درد به نام TRPV1، متصل شده و پیام درد فعال می‌شود که از برخورد این گیرنده با دهان احساس سوزش و گُرگرفتگی ایجاد می شود.

گیرنده TRPV1، در برخورد دوباره با کاسپایسین دیگر دردی احساس نمی کند و همین فرآیند باعث شد تا محققان از کاسپایسین به عنوان تسکین دهنده درد استفاده کنند.

گیرنده ماده شیمیایی کاسپایسین در کل بدن حتی در عصب پرده دیافراگم (عضله‌ای که به شُش کمک می‌کند هوا را به داخل بکشد) وجود دارد و گفته می‌شود علت اصلی سکسکه، انقباض های غیر دائمی و اسپاسم پرده دیافراگم گیرنده کاسپایسین است.

دانشمندان هنوز درباره روند بروز سکسکه و تأثیر دقیق کاسپایسین به اطلاعات جامعی دست نیافته اند. خوشبختانه این ترکیب برای مدت زمان طولانی پایدار نبوده و سریع در معده و روده کوچک هضم می‌شود.

واکنش افراد به فلفل به تفاوت های ژنتیکی باز می‌گردد. با توجه به نقشه ژنتیکی، تعداد و نحوه پراکندگی گیرنده TRPV1، در دهان متفاوت است. بنابراین افراد واکنش‌های مختلفی به فلفل و غذاهای تند از خود نشان می‌دهند.

گفتنی است؛ تاکنون مطالعات تنها بر روی نمونه های حیوانی انجام شده است، اما انتظار می‌رود به کمک مقدار مشخصی کاپسایسین و مصرف آن در فواصل معین، به تندی فلفل به ادویه ای مقاوم و ضد سوزش دهان تبدیل شود.

منبع: Medicaldaily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.