طبیب من

کد خبر: 7367
تاریخ انتشار: ۲۱ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۴:۰۸
هشدار جدی به دختران جوان؛
حجم‌دهنده‌های لب این روزها پای ثابت کلینیک‌های زیبایی محسوب می‌شوند؛ اما آیا می‌توان مواد تشکیل‌دهنده این پروتزها را بی‌خطر خواند؟

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ امروزه پروتزه لب، یک عمل زیبایی بسیار رایج است که به عوارض جانبی و خطرات احتمالی‌اش کم توجهی می‌شود؛ خطراتی که گاهی به از دست دادن بینایی ختم می‌شود!

به گفته «پروفسور مارک اشتون»، رئیس انجمن جراحان پلاستیک استرالیا، ماده اصلی پروتز لب، اسید هیالورونیک (از ترکیبات ماده بین سلولی مهره‌داران) است که استفاده از آن می‌تواند با خطراتی همراه باشد».

اشتون در این خصوص می‌گوید: «امکان دارد در روند تزریق، اسید به یکی از شریان‌ها راه پیدا کرده به سمت گوشه چشم حرکت کند. در این صورت می‌تواند با آسیب به شبکیه چشم، منجر به کوری شود. تاکنون ۱۰۰ مورد نابینایی گزارش شده که البته این آمار ممکن است دقیق نباشد».

وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی فرد به طور ناگهانی و برای همیشه نابینا می‌شود، ادامه داد: «این عارضه می‌تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند و تاکنون درمانی برای آن پیشنهاد نشده است. همچنین در برخی افراد، بینی فرد سیاه شده و به پایین متمایل می‌شود».

بنابراین این گونه عمل‌های زیبایی را انجام ندهید، اگر هنوز می‌خواهید تزریق را انجام دهید، توصیه می‌شود به پزشکان به نام یا کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

منبع: Her.ie

انتهای پیام/