طبیب من

کد خبر: 7447
تاریخ انتشار: ۱۹ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۴:۰۳
دومین عامل سرطان ریه؛
آزمایشات صورت گرفته در کانادا نشان داده است که نوعی گاز خطرناک رادیو اکتیویته با ورود به خانه ها باعث ایجاد سرطان در افراد می‌شود.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر اساس تحقیقات، مشخص شده تنفس گاز رادیواکتیو که غالبا شامل «رادون» است، بعد از استعمال دخانیات، دومین علت بروز سرطان ریه در کانادا محسوب شده و سالانه ۳ هزار و ۳۰۰ نفر را در این کشور به کام مرگ می‌کشد. این در حالی است که فقط نیمی از کانادایی‌ها درباره این عامل خطرناک اطلاعات کاملی دارند.

در همین راستا دولت کانادا قصد دارد در رابطه با خطر گازهای رادیواکتیو به مردم آموزش‌های عمومی ارائه دهد. بررسی‌ها نشان داده مردم این کشور درباره اثرات درازمدت گازهای بی بو و بی رنگ رادیواکتیو مواردی را به طور کلی شنیده اند. اما آموزش عمومی در این زمینه به ندرت اتفاق افتاده است.

دکتر «هارون گودرزی» سرپرست مرکز پژوهشی سرطان در کانادا یکی از پیشروترین افراد در حوزه مواد رادیواکتیو گفت: «به نظرم حتما باید آموزش همگانی در این زمینه صورت گیرد. آلودگی با گاز رادیواکتیو رادون راحت ترین راه ابتلا به سرطان ریه است؛ به این مفهوم که کاملا بی سر و صدا وارد بدن می‌شود و هیچکس به آن اعتیاد پیدا نمی‌کند.»

این گاز چگونه وارد محیط زندگی ما می شود؟

منشأ گاز های رادیو اکتیو، در زیر پای ما و در لایه های اورانیوم موجود در خاک، سنگ و یا آب است. تقریبا در هر خانه ای این گازها یافت می شوند.

اما معمولا غلظت این مواد در حد خطرناک نیستند. غلظت های بالای ۲۰۰ Bq/m3 برای انسان خطرناک است و در صورت تداوم می تواند امراضی مانند سرطان به وجود بیاورد.

صاحبان خانه ها چه کار می توانند بکنند؟

وسایل و تجهیزاتی برای اندازه گیری گازهای رادیواکتیو در خانه‌ها وجود دارد که نسبتا ارزان و ساده است. با تهیه این ابزار می توانید میزان گازهای رادیواکتیو را اندازه گیری کنید.

همچنین کیت هایی وجود دارد که در زیر خانه نصب می شوند و میزان این گازها را طی سه ماه اندازه گیری می کنند. سپس توسط آزمایشگاه‌ها آنالیز می‌شوند.

شایان ذکر است؛ با عنایت به اینکه در کشور ما نیز معادن غنی اورانیوم وجود دارد، لازم است مسئولین کشور، نسبت به سنجش گازهای رادیواکتیو در مناطق مختلف و ارزیابی خطرات آن اقدام کنند.

منبع: Global News

انتهای پیام/