طبیب من

کد خبر: 7469
تاریخ انتشار: ۱۹ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۶:۱۶
شاید تصور کنید که افراد بیخیال راحت‌تر می‌خوابند اما بر اساس یک مطالعه جدید، عاملی اسرارآمیز در کیفیت و کمیت خواب شبانه دخیل است.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ محققان به تازگی دریافتند افرادی که در زندگی اهداف مشخص و عمیقی دارند کمتر از دیگران از بی خوابی و اختلالات خواب رنج می برند.

بر اساس تحقیقاتی که توسط محققان آمریکایی صورت گرفته است، افرادی که هدف های زندگی شان مهم و عمیق است، از بی خوابی و اختلالات خواب کمتری نسبت به افرادی که در زندگی اهداف مشخصی ندارند، برخوردار هستند.

به گفته یک متخصص مغز و اعصاب، ترغیب افراد به داشتن اهداف بزرگ می تواند آن ها را از بی خوابی دور کند به طوری که بدون مصرف قرص های خواب آور خواب راحتی در شب داشته باشند.

محققان برای بررسی رابطه کیفیت خواب و انگیزه های زندگی، بیش از ۸۰۰ نفر در رده های سنی ۶۰ تا ۱۰۰ سال را مورد آزمایش قرار دادند.

بر اساس نتایج این ارزیابی، افرادی که بیشترین هدف را در زندگی خود دنبال می‌کنند با آپنه خواب کمتری مواجه می‌شوند؛ اختلالی که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می‌شود. از طرفی مبتلایان به آپنه معمولا از سندرم پای بی قرار (نوعی اختلال خواب که طی آن فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند مانند گزگز، سوزش یا درد در پاها می‌شود و برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد) رنج می‌برند.

از آنجا که بی خوابی و برخی اختلالات خواب در افراد سالخورده شیوع بیشتری دارد، اشخاص مسن به عنوان نمونه‌های این تحقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. اما به گفته یکی از محققان این یافته ها برای عموم افراد صدق پیدا می کند.

محققان این آزمایش می گویند، تشویق افراد به داشتن هدف در زندگی می تواند یک استراتژی موثر برای مبارزه با داروهای خواب آور باشد.

پزشکان توصیه می کنند برای داشتن خوابی راحت و آرام سعی کنید علاوه بر داشتن هدف، ساعت خواب منظمی برای خود تنظیم کنید و از خوردن نوشیدنی های کافئین دار، غذاهای سنگین در شب و انجام ورزش قبل از خواب بپرهیزید.

منبع: Guardian

انتهای پیام/