دولت و مجلس به توسعه بیمارستان‌های آموزشی کمک کنند

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سیدحسن هاشمی در حاشیه بازدید از بیمارستان فراهان در جمع خبرنگاران گفت: به دلیل کاستی‌هایی که از نظر زیرساختی وجود دارد، مردم خود وارد میدان شده‌اند و در تکمیل پروژه‌ها کمک کرده‌اند. در شهرستان های کمیجان، خنداب و فراهان که امروز مورد بازدید قرار گرفت، اقدامات خوبی توسط خیرین انجام شده است و آنچه که ما باید انجام دهیم در حوزه تامین تجهیزات و نیروی انسانی است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی اظهار کرد: بخشی از تجهیزات در خنداب و فراهان وجود داشت، اما کمیجان بیشتر نیازمند فضای فیزیکی بیمارستانی است، البته بخشی که در خصوص تامین آن مشکل خواهیم داشت نیروی تخصصی است.

هاشمی اظهار کرد: فراهم کردن تجهیزات بسیار آسان‌تر است در شهرهایی که جمعیت‌ آنها ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ هزار نفر است، امکان اینکه بتوانیم همه متخصصین را تامین کنیم، وجود ندارد. متخصصین اصلی را می‌توان در این شهرها در رشته‌هایی همچون کودکان، داخلی، بیهوشی و جراحی تامین کرد، اما مردم انتظار دارند که برای همه رشته ها در هر شهر متخصص داشته باشیم که چنین چیزی ممکن نیست.

هاشمی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل اینکه مراکز آموزشی ‌ما فضای مناسب ندارند و توسعه پیدا نکرده‌اند، تعداد فارغ‌التحصیلان در بعضی رشته‌ها ۶۰ نفر است در حالی که ما ۴۵۰ شهر را باید بتوانیم پوشش دهیم.

وی افزود: از این بابت به نظر می‌رسد که دستیابی به یک دسترسی بیشتر برای مردم از جهت تامین متخصص زمان‌بر است. البته تعدادی جذب شدند و ظرفیت دوره‌های پزشکی به ۳۰۰۰ نفر افزایش یافت و در حال حاضر ورودی ما حدود ۸۰۰۰ نفر است، اما این افراد نیز باید یک دوره شش‌ ساله را بگذرانند تا فارغ‌التحصیل شوند و سپس باید وارد دوره‌های تخصصی شوند و همین امر تامین متخصص را زمان‌بر می‌کند.

هاشمی اظهار کرد: در عین حال با توجه به اینکه ما اساتید خوبی داریم، انتظار این است که دولت و مجلس کمک کنند بیمارستان‌های آموزشی را توسعه دهیم تا بتوانیم فارغ‌التحصیلان بیشتری داشته باشیم و نیازهای مردم را برطرف کنیم.   سال‌هاست که پزشک و متخصص از خارج کشور وارد نمی‌کنیم، بلکه توانستیم برخی را بنا به خواست خودشان به خارج بفرستیم.

هاشمی اظهار کرد: اگر نخواهیم توسعه فضای آموزشی و احداث بیمارستان‌های آموزشی را عملیاتی کنیم، واقعا در برخی از شهرها در دو راهی اخلاقی و تعصب ملی گرفتار می‌شویم؛ چراکه از طرفی باید جواب مردم را بدهیم. چون مردم متخصص می‌خواهند و از طرفی به نظر می رسد که ورود متخصصین در بعضی از رشته‌ها از خارج از جغرافیای ایران و خارج از ملیت خودمان تا حدودی به مصلحت نیست.

وی تصریح کرد: در این شرایط اگر بخواهیم به مردم توجه کنیم که اصل مردم هستند، باید حتما تولید را افزایش دهیم؛ یعنی فارغ‌التحصیلان ما بیشتر شوند که در این راستا نیازمند کمک برای چند برابر کردن بیمارستان‌های آموزشی هستیم، در غیر اینصورت یا باید خواست مردم را تمکین نکنیم که این ظلم است یا باید از جای دیگر متخصص بیاوریم که آنهم ظلم است و باز اشکال و ایراد به ما خواهند گرفت.

هاشمی ابراز امیدواری کرد که سیاست‌گذاران در این حوزه به بخش بهداشت و درمان کشور برای تربیت تعداد بیشتری از متخصصان کمک کنند و از این مسیر مشکلات مشابه شهرهایی که نیازمند متخصص هستند، رفع شود.

وزیر بهداشت افزود: در عین حال برای تامین تجهیزات مراکز درمانی و توسعه فضاهای آنها در شهرهایی که بازدید انجام شد، قول‌هایی داده‌ایم و من مطمئنم که ظرف سه یا چهار ماه آینده این وعده‌ها عملیاتی می‌شوند.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.