طبیب من

کد خبر: 7516
تاریخ انتشار: ۲۰ام تیر ۱۳۹۶ , ۰۹:۳۳
دانشمندان پس از انجام یک آزمایش در میان زندانی‌ها موفق شدند کارکرد مغز بیماران روانی را با افراد سالم مقایسه کنند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ درون مغز یک دیوانه چه می گذرد؟ این سوالی است که سال های سال ذهن پژوهشگران، دانشمندان و خبرنگاران را به خود مشغول کرده است.

اخیرا یک تیم پژوهشی در دانشگاه هاروارد، توانسته پرده از بخشی از ساز و کار عملکردی-رفتاری مغز بیماران اعصاب و روان بردارد.

این تیم محقق، مغز ۵۰ بیمار روانی را که در زندان های آمریکا بوده اند، اسکن کرده اند. آزمایشاتی بر روی این افراد انجام شد تا چگونگی پاسخ آنها به محرک ها و اینکه چه چیزی تصمیم گیری عقلانی آنها را مختل می کند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

گفتنی است؛ در گذشته پژوهش هایی در این حوزه انجام شده بود و دانشمندان این فرضیه را مطرح کردند که رفتار جنون‌آمیز با افزایش انتقال دوپامین مغز به عنوان یکی از انتقال دهنده‌های عصبی مغز، همبستگی دارد.

فعالیت بیش از حد بخشی از قشر خاکستری مغز موسوم به «مرکز پاسخ به محرک» نیز به عنوان عامل دیگر بروز رفتارهای جنون‌آمیز مطرح شده بود که محققان به تازگی در صدد ارزیابی این فرضیه برآمدند.

این گروه محقق آزمایشی را بر روی ۴۹ مجرم دارای بیماری و حالات روانی انجام دادند که طی آن افراد باید بین دریافت آنی یک مقدار پول کم و دریافت پول زیاد با تاخیر انتخاب می کردند و حین تصمیم‌گیری، مغزشان اسکن می شد. ویژگی های شخصیتی جنون آمیز در این افراد به کمک نوعی پرسشنامه مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله نورون (Neuron) به چاپ رسیده مهر تاییدی برای فرضیه‌های پیشین است.

انتهای پیام/