هشدار نسبت به بروز آرتروز زودرس/مراقب ستون فقرات خود باشید!

7

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ جواد صراف زاده دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص تعریف ناهنجاری‌های ستون مهره ای اظهار داشت: ناهنجاری به معنای تغییر شکل از حالت ایده ال یا طبیعی به حالت غیرعادی می تواند تعریف شود. ستون مهره ای به عنوان یک ساختار اصلی در بدن, شکل اصلی بدن را حفظ می‌کند و هرگونه تغییری که آن را از حالت ایده آل خارج کند، ناهنجاری ستون مهره ای تلقی می‌شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که این ناهنجاری چگونه و چرا به وجود می‌آید، بیان داشت: ابتلا به برخی بیماری‌ها در اختیار فرد نیست مثل بیماری‌های عفونی، التهابی یا سل، ولی بسیاری از این مشکلات که نه کشور ما بلکه تمام دنیا با آن مواجه هستند، بحث وضعیت کاری و شغلی است. تغییر الگوی بیماریها از بیمارهای عفونی و واگیردار به سمت ضایعات سیستم اسکلتی-عضلانی یا همان سیستم حرکتی، بسیار جدی باید تلقی شود، به خصوص در کودکان و نوجوانانی که از تکنولوژی‌های جدید مثل تلفن همراه یا تبلت استفاده می‌کنند. البته استفاده نادرست و غلط از آنها به تدریج می‌تواند افراد را در بزرگسالی دچار آسیب کند و اگر به این کودکان آموزش خوبی داده شود می‌توان از تبعات بعدی جلوگیری کرد.

دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران عنوان کرد: عادت‌های غلط می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. به علت گسترش تکنولوژی و استقبال بی چون و چرای نوجوانان، استفاده مناسب از آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: ما در فعالیت‌هایمان در دوران کودکی، میانسالی و بزرگسالی، یک قانون طلایی داریم؛ هیچ گاه نباید در یک وضعیت طولانی قرار بگیریم حتی اگر در وضعیت صحیح باشیم. باقی ماندن در یک وضعیت کاری طولانی مثل نشستن و ایستادن، باعث تخریب مفاصل و آسیب به آنها و در نهایت «آرتروز زودرس» مفاصل می‌شود.

صراف زاده، کاهش وزن، قرار نگرفتن در یک وضعیت ثابت در زمان طولانی، حفظ گودی های کمری، پشتی و گردنی در حالت طبیعی و راحت در هنگام نشستن و حفظ زاویه 100 تا 120 درجه ستون مهره ای نسبت به استخوان ران روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به دردهای ستون مهره ای کمری یا آرتروز زودرس ستون مهره ای در هنگام فعالیت‌های نشستنی برشمرد و تاکید کرد: یکی از بهترین راههای پیشگیری از آرتروز زودرس و درمان آن، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده است. به این منظور گرفتن مشاوره از یک فیزیوتراپیست با دیدگاه پیشگیری و  انجام تمرینات درمانی زیر نظر فیزیوتراپیست می‌تواند بسیار سودمند و در بسیاری از موارد ضروری باشد.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.