این باکتری ها شما را پیر می کنند!

109

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ التهاب وابسته به سن، عامل مهم مرگ در سنین بالاست؛ اما دلیل بروز آن هنوز مشخص نیست. مطالعه‌ای که اخیرا در Cell Host & Microbe منتشر شد، نشان می‌دهد که میکروب‌های روده، مجرمان اصلی التهاب همراه با پیری و مرگ زودرس در موش‌ها بودند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در این بیماری، عدم تعادل در باکتری‌های روده موش‌های مسن، باعث ایجاد سوراخ در روده شده و با آزاد شدن مواد حاصل از فعالیت آن‌ها، التهاب و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی ایجاد شده است.

با افزایش سن، سطح مولکول‌های التهابی مانند “فاکتور نکروز تومور” و “سایتوکاین‌ها”، در جریان خون و بافت‌ها افزایش می‌یابد.سطوح بالای این ترکیبات التهابی، احتمال ضعف، بستری شدن و عدم استقلال فرد را افزایش می‌دهد که با بروز انواع خاصی از بیماری‌های مزمن در سنین بالا مانند دمانس، بیماری‌های قلبی عروقی و در نهایت مرگ همراه هست.

در ارتباط با علت بروز التهاب، 2 نظریه ارائه شده است، دسته‌ای از دانشمندان اعتقاد دارند التهاب وابسته به سن با تجمع، سایش و پاره شدن سلول‌های ایمنی بدن ایجاد می‌شود، در حالی که عده‌ای معتقدند، عفونت‌های مزمن ویروسی و واکنش سلول‌های ایمنی به آن علت این مسئله است. البته تاکنون شواهدی برای اثبات این نظریه ها یافت نشده است.

در مطالعه‌ای، گروهی از موش‌ها را در شرایط آزمایشگاهی و عاری از هرعامل عفونی نگهداری کردند و سطح فاکتورهای التهابی را در خون  مورد بررسی قرار دادند. دیده شد که این موش‌ها به التهاب کمتری دچار شدند.علاوه بر این، نسبت بیشتری از این موش‌ها به سن بلوغ رسیدند و  تا ششصد روز زنده ماندند. همچنین نمونه ماکروفاژهای آن‌ها، فعالیت ضد میکروبی خود را حفظ کرده بود.

درکل با توجه به نتایج این 2 مطالعه، باکتری‌های روده‌ای با تضعیف روده، منجر به افزایش فاکتورهای التهابی و ایجاد اختلال در عملکرد سیستم ایمنی می‌شوند که در نهایت با کاهش طول عمر فرد همراه است.

محقق این مطالعات درباره رابطه دوطرفه التهاب وابسته به سن و ترکیب باکتریایی روده می‌گوید: «با توجه به تأثیر مثبت داروهای ضدالتهاب بر این بیماران معتقدیم با کاهش التهاب، عملکرد سیستم ایمنی بهبود یافته و درنتیجه ترکیب باکتری های روده ای بهتر و سالم‌تر می شود. اما باید مطالعات بیشتری انجام شود تا نتایج قابل اطمینان باشند و داروهای موجود در بازار نیز به بررسی‌های بیشتری نیاز دارند».

 

منبع: Knowridge

 

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.