طبیب من

کد خبر: 7573
تاریخ انتشار: ۲۱ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۷:۳۳
محققان اعلام کرده‌اند استفاده مجدد از بطری‌های آب معدنی گرچه باعث صرفه جویی در هزینه می شود، اما به شدت سلامتی را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ تحقیقات اخیر محققان نشان داد بطری های آب زیستگاه مناسبی برای باکتری های مضر محسوب می‌شود.

بر اساس نتایج این تحقیقات، آب درون یک بطری که چندبار مصرف شده بسیار کثیف تر از یک اسباب بازی است.

محققان طی یک آزمایش، چهار نوع مختلف بطری نوشیدنی را که به مدت یک هفته چندین بار از سوی ورزشکاران مورد استفاده قرار گرفتند مورد آزمایش و بررسی قرار داده و به نتایج تکان دهنده ای دست یافتند.

نتایج تحقیق نشان داد که بطری های استفاده شده توسط ورزشکاران، آلوده به ۳۱۳ هزار و ۴۹۹ CFU (واحد تشکیل دهنده کلنی میکروب) بود؛ این در حالی است که ضریب آلودگی یک اسباب بازی ۲ هزار ۹۳۷ CFU است.

گفتنی است؛ میزان CFU بطری ها با یکدیگر تفاوت داشتند، زیرا هر یک از این بطری در جاهای مختلفی توسط این ورزشکاران استفاده شده بود.

نتایج این آزمایش نشان می دهد تقریبا ۹۹ درصد باکتری های موجود در این بطری ها به عنوان مضرترین باکتری ها مانند باکتری E.coli که موجب مسمویت غذایی می شود، به شمار می‌روند.

محققان بیش از ۶۰ درصد از میکروب های موجود در این بطری ها را بیماری‌زا عنوان کرده‌اند؛ بیماری‌هایی که ممکن است با تهوع، استفراغ و اسهال همراه شوند.

کارشناسان توصیه کرده‌اند که در انتخاب بطری های نوشیدنی دقت بیشتری کنید و بطری‌های دارای نی و درپوش را مورد استفاده قرار دهید. از این گذشته، اجازه ندهید که بطری نوشیدنی چند روز در انتهای کیف یا پشت ماشینتان باقی بماند.

توصیه می‌شود با هر بار استفاده از بطری آن را حتما بشویید و ضدعفونی کنید.

منبع: Nypost

انتهای پیام/