چرا برخی منظم و برخی شلخته‌اند؟

177

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ چرا برخی افراد دنبال زندگی باثبات و قابل پیش بینی هستند و برخی دنبال تغییر روزانه در زندگی هستند؟ چرا برخی افراد تصمیمات منطقی می گیرند و برخی دیگر تصمیمات لحظه ای و هیجانی؟ احتمالا برای شما هم این سوالات پیش آمده اما تحقیقی در دانشگاه کالیفرنیا انجام گرفته که نشان می دهد، منشأ این تفاوت ها در تغییراتی است که در بخش هایی از مغز اتفاق می افتد.

طی این تحقیقات؛ با انجام آزمایشاتی بر روی موش ها، دو بخش از قشر مغز مورد مطالعه قرار گرفته است. در این آزمایش، محققان یک گوشی هوشمند جلوی یک موش قرار دادند که دارای دو گزینه تصویری بود. موش با بینی خود گزینه ای را لمس می کرد. اگر موش گزینه اول را انتخاب می کرد، 10 ثانیه بعد یک قرص شکر دریافت می کرد؛ اما با انتخاب گزینه دوم همان قرص شکر را با زمان متغیر بین 5 تا 15 ثانیه بعد دریافت می کرد.

محققان دریافتند، موش ها می توانند تغییرات زمان دریافت جایزه را درک کنند که به دنبال آن میزان “پروتئین گفرین” در بخشی از مغز افزایش می یابد. دو بخش در مغز هستند که در یادگیری این حرکات و انتخاب حرکت نقش بهتری دارند. در موش هایی که این دو بخش ناکارآمد بود، بعد از گذشت چند روز هم نمی توانستند انتخاب بهتری کنند، در حالی که موش های سالم از روز دوم به بعد گزینه بهتر را انتخاب می کردند.

طبق این پژوهش میزان “پروتئین گفرین” در مغز با تجربه دریافت جایزه و یادگیری بر اساس الگوی محرک پاسخ، در ارتباط است.

گفتنی است؛ در بیماران اوتیسم نیز تغییرات در ژن تولید کننده این پروتئین دیده می شود. اختلال در تولید این پروتئین باعث ایجاد میل شدید به نظم و ثبات است.

منبع: ScienceDaily

انتهای پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.