توزیع 69 هزار دستگاه و تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور

4
به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از وبدا، محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت از توزیع 69هزار دستگاه پزشکی مانند ام آر آی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، سونوگرافی، رادیولوژی، اندوسکوپی، ماشین بیهوشی، دستگاه تنفس مکانیکی بخش مراقبت های ویژه، تخت مکانیزه جراحی، دستگاه مانیتور قلب در بیمارستان های سراسر کشور خبر داد و گفت: پیش از دولت یازدهم با تجهیزات بسیار قدیمی و فرسوده به هموطنان ارائه خدمت می شد که در راستای این هدف 1100 ست کامل تجهیزات اتاق عمل توزیع شد.
وی افزود: با این اقدام انجام اعمال جراحی خاص و حیاتی در سراسر کشور بالاخص مناطق محروم، همراه با مجهز نمودن بیمارستان های کشور به تجهیزات پیشرفته و مدرن تشخیصی و درمانی و حضور پزشکان متخصص و کادر درمان مجرب فراهم شده است.
دکتر آقاجانی گفت: 5 هزار و 735 پزشک متخصص و فوق تخصص در 302 شهر کمتر توسعه یافته و محروم سراسر کشور با اجرای برنامه تحول نظام سلامت حضور پیدا کردند که در این مدت تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص ماندگار در مناطق محروم افزایش 25 درصدی داشته است.

وی درخصوص افزایش تخت های بیمارستانی گفت: در دولت یازدهم 21000 تخت بیمارستانی در122 بیمارستان جدید و در 31 استان کشور افزوده شده است، درحالیکه تعداد تخت های بیمارستان ها در شروع دولت یازدهم، 86هزار تخت بوده که با اضافه شدن این 21000 تخت جدید، تعداد آنها به 107هزار تخت رسیده بنابراین در این زمینه ما شاهد رشد 25 درصدی بوده ایم.

وی در خصوص نوسازی تخت های فرسوده بیمارستانی افزود: 45 هزار تخت بیمارستانی نوسازی شده است. همچنین 2 میلیون و پانصد و پنجاه هزار مترمربع از ساختمان، تجهیزات و تاسیسات بیمارستان های موجود نیز در دولت یازدهم مورد بازسازی قرارگرفت.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص تخت های مراقبت های ویژه گفت: افزایش تعداد تخت های مراقبت های ویژه از 5820 تخت به 8273 تخت بوده که رشد 42درصدی داشته است.

دکتر آقاجانی با بیان اینکه تخت های روانپزشکی نیز از برکات توسعه و عمران در طرح تحول بی نصیب نمانده است، بیان داشت: ارتقای خدمات سلامت روان در دولت یازدهم با افزایش 1000 تخت روانپزشکی در بیمارستان های عمومی سراسر کشور همراه بود.

وی ادامه داد: افزایش 39 درصدی تخت های سوختگی و در کنار بهسازی بخش های سوختگی، خدمت ارزشمند دیگری در جهت آسایش بیماران دردمند بود.

دکتر آقاجانی گفت: همچنین تخت های مراقبت های ویژه سوختگی از 60 تخت به 200 تخت افزایش یافت که رشد 233 درصدی داشته است.

معاون درمان وزارت بهداشت در مورد ارتقای کیفیت خدمات اورژانس گفت: قبل از برنامه تحول نظام سلامت تنها 91 بیمارستان دارای پزشک متخصص مقیم بود که با همت دولت یازدهم در 412 بیمارستان دولتی ماهانه 7200 متخصص مقیم برای دسترسی هموطنان به خدمات درمانی تخصصی حضور دارند.

وی در توضیح بیشتر گفت: حضور پزشک متخصص مقیم در شب و روزهای تعطیل در بیمارستان های دولتی با افزایش 452 درصدی همراه بود که در آن 850 متخصص مقیم در هر شب در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت فعالیت دارند.

دکتر آقاجانی گفت: راه اندازی 1500 تخت اورژانس در کنار بهسازی و استانداردسازی 180 بخش اورژانس در سراسر کشور همزمان با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، در دولت یازدهم صورت پذیرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره راه اندازی مراکز درمان ناباروری نیز گفت: 15 مرکز درمان ناباروری جدید با به امکانات نوین در کشور تجهیز و راه اندازی شده است.

وی درخصوص تشخیص و درمان سرطان و مراکز ویژه سرطان گفت: در راستای پیشگیری و درمان سرطان طرح آمایش سرزمینی سرطان در ایران و برنامه توسعه شبکه مراقبت سرطان در ایران اجرا شد و همچنین تعداد تخت های شیمی درمانی به 702 تخت تا پایان شهریورماه افزایش پیدا می نماید .

دکتر آقاجانی گفت: دستمزد انجام خدمات شيمي درماني و راديوتراپي در دولت یازدهم رایگان شد و بیماران تنها ١٥ تا ٢٠ درصد هزينه داروهاي شيمي درماني را پرداخت می کنند.

وی گفت: همچنین برای اولین بار 41 مرکز غربالگری با فعالیت پزشکان و تیم درمانی مجرب، برای تشخيص زودهنگام سرطان در کشور راه اندازی شد.

دکتر آقاجانی درخصوص درمان پیشرفته سکته حاد قلبی به عنوان اولین علت مرگ ایرانیان گفت: در راستای درمان سکته قلبی نیز برنامه ملی درمان پیشرفته سکته حاد قلبی، اجرا شد که در آن 18000 آنژیوپلاستی اولیه در 54 بیمارستان کشور و در 24 شهر صورت گرفت.

وی درباره توسعه خدمات دندانپزشکی تصریح کرد: در حال حاضر ارائه خدمات دندانپزشکی با اولویت خدمات اورژانسی به صورت 24 ساعته در 31 بیمارستان انجام می شود.
معاون درمان وزارت بهداشت به اعتبارات تخصیص یافته در این حوزه اشاره کرد و افزود: به منظور تجهیز و افزایش تخت های مراقبت ویژه 700 میلیارد تومان، تخت های مسمومیت 25 میلیارد تومان، تخت های روانپزشکی 30 میلیارد تومان، تخت های ویژه سوختگی، 50 میلیارد تومان و به منظور گسترش مراکز ناباروری 60 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد.
انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.