طبیب من

کد خبر: 7630
گروه : خبرکده , ویژه
تاریخ انتشار: ۲۱ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۰:۱۸
دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: 3 استان‌ کویری 75 درصد از آمار فوتی بر اثر گزیدگی جانوران سمی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از میزان، یسنا به منش دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا ودارو در خصوص میزان گزیدگی جانوران سمی در مناطق کویری چون استان خوزستان گفت: با شروع فصل گرما جانوران سمی چون عقرب در مناطق گرمسیری نمود بسیاری پیدا می‌کنند، این درحالی است که بر اساس آمار ارسالی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نیمه اول سال ۱۳۹۵ تعداد چهار هزار و ۶۰۷ مورد گزیدگی توسط جانوران سمی در مراکز درمانی کشورثبت شده است که ده درصد از کل مسمومیت‌های گزارش شده را شامل می شود.

وی افزود: مسمومیت ناشی از گزش جانوران سمی به اندازه مسمومیت ناشی از مواد مخدر، داروها، سموم شیمیایی و مونوکسید کربن شایع نیست.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا ودارو خاطر نشان کرد: در نیمه اول سال ۹۵ دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مناطق گرمسیری خوزستان با ۳۴۲۷ مورد گزیدگی بیشترین مقدار گزیدگی را درمیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به خود اختصاص داده است. ازاین میان عقرب گزیدگی با ۷۷ درصد موارد گزش در رتبه اول ، مار گزیدگی با ۲۰ درصد موارد در رتبه دوم ، زنبورگزیدگی با ۲ درصد موارد در رتبه سوم قرار دارد.

وی عنوان کرد: پس از اهواز دانشگاه‌های شوشتر، با ۷۱۰ مورد تبریز ، زابل، آبادان و کردستان به طور تقریبی هر یک نزدیک به ۳۰۰ مورد گزیدگی و بیرجند، لارستان، شیراز وقم به طور تقریبی هر یک با نزدیک به ۲۰۰ مورد گزیدگی بیشترین آمار گزیدگی درنیمه نخست سال ۱۳۹۵ را در کشور به خود اختصاص داده اند.

به منش گفت: در شهر تهران از میان ۸۰۰۹ فرد مسموم مراجعه کننده به بیمارستان لقمان حکیم درنیمه اول سال ۱۳۹۵ ، ۶۲ مورد مربوط به گزیدگی با جانوارن سمی بوده که درصد پایینی را شامل می شود.
گفتنی است در سال ۹۴ از میان ۴۲۲۳ مورد مسمومیت ثبت شده در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی ۷۳۵ مورد گزیدگی گزارش شده است که ۱۷درصد از کل موارد مسمومیت را شامل می‌شود.

وی در خصوص آمار فوتیان ناشی ازمسمومیت‌های گزیدگی افزود: متاسفانه از میان این مسمومیت‌ها مواردی ازمرگ هم مشاهده شده است که ۷۵ درصد از این موارد مربوط به سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان وکرمان است.

انتهای پیام/