خوزستان رکورددار بیشترین گزیدگی جانوران سمی/ 3 استان کویری در صدر آمار مرگ و میر

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از میزان، یسنا به منش دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا ودارو در خصوص میزان گزیدگی جانوران سمی در مناطق کویری چون استان خوزستان گفت: با شروع فصل گرما جانوران سمی چون عقرب در مناطق گرمسیری نمود بسیاری پیدا می‌کنند، این درحالی است که بر اساس آمار ارسالی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نیمه اول سال 1395 تعداد چهار هزار و 607 مورد گزیدگی توسط جانوران سمی در مراکز درمانی کشورثبت شده است که ده درصد از کل مسمومیت‌های گزارش شده را شامل می شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی افزود: مسمومیت ناشی از گزش جانوران سمی به اندازه مسمومیت ناشی از مواد مخدر، داروها، سموم شیمیایی و مونوکسید کربن شایع نیست.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا ودارو خاطر نشان کرد: در نیمه اول سال 95 دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مناطق گرمسیری خوزستان با 3427 مورد گزیدگی بیشترین مقدار گزیدگی را درمیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به خود اختصاص داده است. ازاین میان عقرب گزیدگی با 77 درصد موارد گزش در رتبه اول ، مار گزیدگی با 20 درصد موارد در رتبه دوم ، زنبورگزیدگی با 2 درصد موارد در رتبه سوم قرار دارد.

وی عنوان کرد: پس از اهواز دانشگاه‌های شوشتر، با 710 مورد تبریز ، زابل، آبادان و کردستان به طور تقریبی هر یک نزدیک به 300 مورد گزیدگی و بیرجند، لارستان، شیراز وقم به طور تقریبی هر یک با نزدیک به 200 مورد گزیدگی بیشترین آمار گزیدگی درنیمه نخست سال 1395 را در کشور به خود اختصاص داده اند.

به منش گفت: در شهر تهران از میان 8009 فرد مسموم مراجعه کننده به بیمارستان لقمان حکیم درنیمه اول سال 1395 ، 62 مورد مربوط به گزیدگی با جانوارن سمی بوده که درصد پایینی را شامل می شود.
گفتنی است در سال 94 از میان 4223 مورد مسمومیت ثبت شده در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی 735 مورد گزیدگی گزارش شده است که 17درصد از کل موارد مسمومیت را شامل می‌شود.

وی در خصوص آمار فوتیان ناشی ازمسمومیت‌های گزیدگی افزود: متاسفانه از میان این مسمومیت‌ها مواردی ازمرگ هم مشاهده شده است که 75 درصد از این موارد مربوط به سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان وکرمان است.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.