قهوه بنوشید تا عمر نوح کنید!

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ نتایج دو پژوهش به تازگی نشان داده است که نوشیدن یک فنجان قهوه در روز یک عادت رفتاری بسیار سالم است. گرچه  تحقیقات قبلی عمدتاً روی افراد سفید پوست که در آمریکا زندگی می کردند، انجام شده بود، این بار این دو تحقیق بر روی افراد مختلف  صورت گرفت و توانست ثابت کند که نوشیدن قهوه معمولی یا بدون کافئین خطر احتمال مرگ و میر به هر دلیلی را به طور حتم کاهش می دهد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

در یکی از این تحقیقات که  تمرکز اصلی آن بر روی تاثیرات قهوه بر افراد غیر سفید پوست بود، محققان یکی از دانشگاه‌های طب لوس آنجلس بیش از 185 هزار نفر از اقوام مختلف از جمله ملیتهای  آفریقایی، آمریکایی، ژاپنی – آمریکایی و آمریکای لاتین ،مردم هاوایی و سفید پوستها را  به مدت حدود 16 سال زیر نظر گرفتند.

نتیجه این مطالعه نشان داد که برای برخورداری از فواید قهوه لازم نیست حتماً روزانه مقادیر زیادی کافئین مصرف کنید و احتمال مرگ کسانی که در روز تنها یک فنجان قهوه می خورند، 12 درصد کمتر از کسانی است که اصلاً قهوه نمی نوشند. از طرفی نوشیدن دو فنجان قهوه در روز یا حتی بیشتر احتمال خطر مرگ را تا 18 درصد کاهش می دهد.

پروفسور «و. وندی ستیاوان» مولف این پژوهش و  دانشیار اقدامات پزشکی پیشگیرانه در دانشگاه پزشکی جنوب کالیفرنیا  درباره این مطالعات می گوید: «دیدن اینکه افراد مختلف با تنوع نژادی گوناگون و روش زندگی و استعدادهای ژنتیکی متعدد، از یک الگوی یکسان در تاثیرپذیری از این نوشیدنی پیروی می کنند، بسیار جالب و تامل برانگیز است».

تحقیق دوم بر روی بیش از 520 هزار مرد و زن انجام گرفت و اگرچه این بار نمونه‌های سفید پوست انتخاب شدند، اما آنان اهل 10 کشور مختلف اروپایی بودند.

در طول 16 سالی که تحقیقات بر روی این افراد صورت گرفت، مشخص شد احتمال خطر مرگ در مردانی که روزانه سه فنجان قهوه یا بیشتر  می نوشند، 18 درصد کمتر از آنهایی است که اصلا قهوه نمی نوشند. همچنین معلوم شد که در زنان با نوشیدن قهوه  این خطر 8 درصد کمتر می شود.

به طور کلی از آنجایی که با نوشیدن قهوه سطح آنزیم های کبد کمتر می شود، خطر مرگ کسانی که قهوه می نوشند در اثر ابتلا به بیماریهای مربوط به نارسایی گردش خون و کبد  بسیار کمتر است.

همچنین میزان پروتئین واکنشگر با ماده C (که زیاد بودن آن می تواند منجر به  آماس و التهاب شود ) و سطح HbA1c (شاخص کنترل قند خون) و کلسترول HDL در زنانی که  قهوه می نوشند، در سطح مطلوب خود باقی می ماند و میزان پروتئین های چربی دار نوع A نیز که می تواند منجر به بیماری قلبی شود در این افراد در مقایسه با کسانی که اصلاٌ قهوه نمی نوشند، بسیار کمتر است.

پرفسور «نیل مورفی» سرپرست این پژوهش و یکی از دانشمندان تغذیه و متابولیسم در مرکز بین المللی مطالعات سرطان اظهار داشت: «یکی از نقاط قوت مطالعات ما این است که ما روی کسانی تحقیقات خود را انجام دادیم که هر یک از رژیم غذایی، روش زندگی و عادتهای مختلف در نوشیدن قهوه تبعیت می کنند و سبک و سیاق زندگی هیچ یک از آنان مانند دیگری نبوده است».

وی تصریح کرد: «افراد شرکت کننده در این مطالعات هم از مناطقی از اروپا بودند که در آنجا مردم معمولاً کمتر قهوه می نوشند و هم از مناطقی که مردم معمولاً روزانه چندین فنجان قهوه می خورند».

مورفی یادآور شد: «طی تحقیقاتی که انجام شد با مصرف روزانه یک فنجان قهوه خطر مرگ در همه این افراد به یک میزان کاهش پیدا کرد».

انتهای پیام

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.