کاهش چشمگیر واردات دارو/ برخی می‌گفتند دست قاچاقچیان غذا و دارو را می‌بوسیم

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در همایش معاونین غذا و داروی سراسر کشور که در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن در حال برگزاری است اظهار داشت: سازمان غذا و دارو و شبکه‌های معاونت‌های آن دستگاه اصلی در کنترل فرآورده‌های سلامت‌محور به حساب می‌آید و اساس نظارت در اختیار این سازمان است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی افزود: همچنین کنترل بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشور یکی دیگر از وظایف مهم سازمان غذا و دارو به شمار می‌رود.

دیناروند در خصوص اقدامات انجام شده در سازمان غذا و دارو طی 4 سال گذشته توضیح داد: کارهایی که در سازمان غذا و دارو انجام شد کارهای بین‌‌المللی است به طوری که برخی از این اقدامات توسط سازمان‌های بین‌المللی تأیید شد و از سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی در 4 همایش بین‌المللی دعوت به عمل آمد تا این سازمان دستاوردهای خود را معرفی کند که یکی از این همایش‌ها به موضوع کنترل بیماری‌های غیرواگیر مربوط بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو، اقدامات صورت گرفته در حوزه بیماری‌های غیرواگیر بسیار خوب بوده است به طوری که اقدامات خوبی در خصوص کاهش استفاده شکر، نمک، چربی و اسیدهای چرب ترانس از محصولات غذایی انجام شده است.

وی ادامه داد: در زمینه اصلاح استفاده از نمک در برخی از فرآورده‌ها و همچنین شکر در نوشیدنی‌ها کنترل‌های بسیار خوبی صورت گرفته که این موضوع در سطح بازار قابل مشاهده است و هنگامی که اعلام شد که باید میزان شکر در یک نوشابه پرمصرف کاهش پیدا کند با کنترل‌های صورت گرفته این موضوع تحقق یافت.

دیناروند اضافه کرد: در تمام روغن‌های موجود در سطح بازار میزان اسید چرب ترانس زیر 2 و یک درصد است به غیر از یکی، دو مورد از این روغن‌ها. هر چه میزان استفاده از اسید چرب کاهش پیدا کند به همان اندازه میزان بروز بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به موضوع نشانگرهای تغذیه‌ای، توضیح داد: دستورالعمل و راهنمای نشانگر رنگی تغذیه‌ای یکی از اقدامات بزرگ و موفق این سازمان به حساب می‌رود به طوری که تعدادی از کشورهای دیگر نیز می‌خواستند این طرح را اجرا کنند اما با لابی قدرتمند صنایع غذایی مواجه شده و اجرای طرحشان شکست خورد.

وی تصریح کرد: تأثیرات اقدامات صورت گرفته در سازمان غذا و دارو شاید به صورت کوتاه مدت قابل مشاهده نباشد و باید اثرات ‌آن را در دراز مدت مشاهده کرد.

دیناروند با اشاره به همکاری سازمان غذا و دارو با بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی در بخش‌های نظارتی با ما همکاری می‌کند و عضو کمیته فنی ما است به طوری که در تصمیم‌گیری‌ها از آنها مشورت گرفته می‌شود.

معاون وزیر بهداشت در خصوص تأمین دارو در سطح کشور، توضیح داد: ممکن است حافظه برخی به صورت کوتاه‌مدت  عمل کند و یادشان رفته باشد که برخی مسئولان اعلام می‌کردند که دست قاچاقچیان را برای واردات دارو می‌بوسیم و تعدادی از این افراد برای وارد کردن دارو به کشور از واردکننده‌های کاغذ کمک می‌گرفتند که خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته مشکل کمبود دارویی در کشور حل شده است.

وی افزود: در سال 91 نزدیک به 1.2 میلیارد دلار واردات دارو در کشور داشته‌ایم که آن زمان اوج بحران دارویی کشور بوده است و در سال 92 یک میلیارد و 360 میلیون دلار صرف هزینه واردات دارو شده که در نیمه آن سال که دولت تدبیر و امید روی کار آمد این بحران همچنان وجود داشت.

دیناروند ادامه داد: خوشبختانه در سال 93 واردات دارو به زیر یک میلیارد دلار رسید و در سال 94 میزان واردات مقداری بالاتر از یک میلیارد دلار بوده است.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.