طبیب من

کد خبر: 7680
تاریخ انتشار: ۲۲ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۷:۳۳
مادران باردار بخوانند؛
یافته های جدید محققان نشان می دهد مصرف نوشیدنی های قندی به خصوص در سه ماهه دوم بارداری، تاثیر مهمی بر سلامت کودک می گذارد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد کودکان هشت ساله ای که روزانه نصف لیوان نوشیدنی شیرین مصرف می کنند نسبت به سایر همسالان خودشان حداقل یک کیلوگرم اضافه وزند دارند و این شرایط  بیشتر برای کودکانی است که مادران‌شان در زمان بارداری بیش از دو لیوان نوشیدنی شیرین در روز مصرف می کردند.

«شریل ریفاس شیمن» نویسنده و متخصص آمار دانشکده پزشکی بوستون در این رابطه می گوید: «مطالعات بسیاری درباره ارتباط مصرف نوشیدنی های شیرین و چاقی در کودکان و افراد غیر باردار انجام شده، اما این مطالعه برای اولین بار ارتباط بین مقدار نوشیدنی مصرفی توسط مادر در دوران بارداری و چاقی فرزند در کودکی را نشان می دهد».

بر اساس یک پژوهش که در بین ۱۰۰ زن باردار بین سال های  ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ صورت گرفت مادران بارداری که از چندین نوع نوشیدنی مانند آب میوه، نوشابه رژیمی، نوشابه های گازدار و آب در طول ۹ ماهه بارداری استفاده می کردند بیشتر مبتلا به اضافه وزن بودند.

دکتر «تریسی ویلکینسون» استادیار طب اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا ادامه داد: هنوز ارتباط قطعی بین مصرف نوشیدنی های شیرین توسط مادر در سه ماهه اول بارداری و وزن کودک یافت نشده است اما به نظر می رسد آب میوه های طبیعی و نوشابه های رژیمی در سه ماهه اول تاثیری بر وزن کودک، بعد از تولد ندارند.

بررسی ها نشان می دهند؛ سه ماهه دوم زمانی است که بافت چربی جنین تشکیل و تجمع می یابد و افزایش مصرف نوشیدنی های پر از قند در این زمان باعث چاقی نوزادان بعد از تولد در بزرگسالی خواهد شد و کاهش مصرف نوشیدنی های قندی در دوران بارداری می تواند یکی از راههای پیش گیری از چاقی کودکان در آینده باشد.

گفتنی است؛ متخصصان تغذیه بر این باور هستند بدن یش از هر چیزی به آب نیاز دارد و افراد بویژه زنان باردار برای تضمین سلامتی کودکشان حتی الامکان نوشیدنی های طبیعی را جایگزین آبمیوه های قندی و شیرین کنند.

منبع: Webmd

انتهای پیام/