ارتباط مستقیم نوشیدن «آبمیوه‌های قندی» با «تولد نوزاد چاق»!

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد کودکان هشت ساله ای که روزانه نصف لیوان نوشیدنی شیرین مصرف می کنند نسبت به سایر همسالان خودشان حداقل یک کیلوگرم اضافه وزند دارند و این شرایط  بیشتر برای کودکانی است که مادران‌شان در زمان بارداری بیش از دو لیوان نوشیدنی شیرین در روز مصرف می کردند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

«شریل ریفاس شیمن» نویسنده و متخصص آمار دانشکده پزشکی بوستون در این رابطه می گوید: «مطالعات بسیاری درباره ارتباط مصرف نوشیدنی های شیرین و چاقی در کودکان و افراد غیر باردار انجام شده، اما این مطالعه برای اولین بار ارتباط بین مقدار نوشیدنی مصرفی توسط مادر در دوران بارداری و چاقی فرزند در کودکی را نشان می دهد».

بر اساس یک پژوهش که در بین 100 زن باردار بین سال های  1999 تا 2002 صورت گرفت مادران بارداری که از چندین نوع نوشیدنی مانند آب میوه، نوشابه رژیمی، نوشابه های گازدار و آب در طول 9 ماهه بارداری استفاده می کردند بیشتر مبتلا به اضافه وزن بودند.

دکتر «تریسی ویلکینسون» استادیار طب اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا ادامه داد: هنوز ارتباط قطعی بین مصرف نوشیدنی های شیرین توسط مادر در سه ماهه اول بارداری و وزن کودک یافت نشده است اما به نظر می رسد آب میوه های طبیعی و نوشابه های رژیمی در سه ماهه اول تاثیری بر وزن کودک، بعد از تولد ندارند.

بررسی ها نشان می دهند؛ سه ماهه دوم زمانی است که بافت چربی جنین تشکیل و تجمع می یابد و افزایش مصرف نوشیدنی های پر از قند در این زمان باعث چاقی نوزادان بعد از تولد در بزرگسالی خواهد شد و کاهش مصرف نوشیدنی های قندی در دوران بارداری می تواند یکی از راههای پیش گیری از چاقی کودکان در آینده باشد.

گفتنی است؛ متخصصان تغذیه بر این باور هستند بدن یش از هر چیزی به آب نیاز دارد و افراد بویژه زنان باردار برای تضمین سلامتی کودکشان حتی الامکان نوشیدنی های طبیعی را جایگزین آبمیوه های قندی و شیرین کنند.

منبع: Webmd

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.