چشم هم دارای باکتری‌های مفید است

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بدن انسان شامل باکتری های فراوانی است که نقش مفیدی برای سلامتی ایفا می کنند. دانشمندان در آخرین تحقیقات خود دریافتند میکروبیوم ها (مجموعه ای از باکتری ها که در روده زندگی می کنند) در قسمت های دیگر بدن هم مانند پوست مشاهده می شوند. این باکتری ها بدن را در برابر سایر بیماری ها ایمن می سازند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

محققان موسسه ملی بینایی آمریکا به تازگی دریافتند، چشم بر خلاف تصور عموم به عنوان عضو عاری از میکروب در بدن، باکتری های فراوانی در خود دارد که این عضو را در برابر بیماری ها مصون نگه می دارد.

به گفته «راشل کاسپی» یکی از محققان در آزمایشگاه ایمونولوژی موسسه ملی بینایی، این مسئله  همیشه یک علامت سوال بوده است.

برای اثبات وجود باکتری در چشم، محققان پلک های چشم تعدادی موش را آلوده به گرد وغبار کردند و حضور باکتری های مختلفی مانند باکتری “کورینه باکتریوم ماستیتیس “را مشاهده کردند. این باکتری ها از رشد پاتوژن ها در چشم جلوگیری کرده و میکروب های آلوده را قبل از ورود به چشم گیر می اندازند.

با آزمایش دیگری دانشمندان دو گروه از موش ها را در یک مکان مشابه قرار دادند. یک گروه از موش ها باکتری “کورینه باکتریوم ماستیتیس” را در چشم داشتند و چشم گروه دیگر موش ها فاقد این باکتری بودند. آن ها مشاهده کردند که این باکتری از یک گروه به گروه دیگر منتقل نمی شود.

بر اساس این آزمایش محققان پی بردند که باکتری “کورینه باکتریوم ماستیتیس”در چشم زندگی می کند و از طریق تماس گسترش و منتقل نمی شود، بلکه این باکتری از مادر منتقل می شود.

دانشمندان قبلا تصور می کردند چشم عاری از هر گونه میکروب است. اما یافته های این تحقیق ثابت کرد حداقل یک باکتری به طور ثابت در چشم زندگی می کند و عملکرد مفیدی از خود ارائه می دهد.

گفتنی است؛ وجود باکتری های مشابه در چشم انسان هنوز اثبات نشده است، اما این احتمال وجود دارد که باکتری‌های چشم علاوه بر موش ها، در چشم انسان هم وجود داشته باشد..

این مطالعات همچنین نشان داد؛ در صورت استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان چشم موش ها باکتری ها ضعیف تر می‌شوند. محققان بر این باورند برای استفاده از آنتی بیوتیک باید دقت عمل داشت، زیرا ممکن است باکتری های مفید چشم را از بین ببرد.

به گفته یکی از اعضای این تیم پژوهشی، در آینده درمان های پروبیوتیک برای چشم برای استفاده کمتر از آنتی بیوتیک می تواند توسعه یابد.

منبع:msn

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.