هورمون «عشق» تاثیری بر درمان اوتیسم دارد؟

1

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ محققان گفته بودند اگر بیماران اوتیسمی مدتی از اسپری اکسی توسین (هورمون عشق) استفاده کنند، مهارت های اجتماعی آنها بهبود خواهد یافت؛ اما این مطالعه در سطح کوچکی انجام شده بود و تغییر در رفتار اجتماعی آنقدر مشخص نبود که احساس شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

اکنون، محققان دانشگاه استنفورد به سرپرستی دکتر کرن پارکر، پژوهشی انجام داده اند تا اثر این هورمون را بر درمان اوتیسم به درستی مشخص کنند.

دکتر پارکر گفت: «با درک بهتر تفاوت های فردی در بیماران مبتلا به اوتیسم می توانیم به نتیجه بهتری برسیم که این دارو به کدام بیماران کمک خواهد کرد.»

مشکلات در برقراری روابط اجتماعی و مشکلات در ارتباطات کلامی، نشانه های اصلی بیماری اوتیسم هستند. نشانه ها ممکن است به صورت ضعیف یا شدید بروز کنند.

مطالعه اخیر، سی و دو کودک 6 تا 12 ساله مبتلا به اوتیسم را مورد بررسی قرار داده است. به بخشی از کودکان به صورت تصادفی، به مدت 4 هفته روزی دو بار اسپری بینی اکسی توسین تجویز شد و به بقیه در این مدت پلاسیبو (دارونما) داده شد. در ابتدا و انتهای آزمایش میزان اکسی توسین خون آنها مورد سنجش قرار گرفت.

در ابتدای کار، والدین این کودکان پرسشنامه هایی در مورد واکنش اجتماعی این کودکان پر کردند به سوالاتی نظیر میزان انزوای کودک جواب دادند. در آغاز میانگین امتیاز این کودکان بر اساس پرسشنامه ها صد وشش بود. پس از آزمایش کودکانی که از اکسی توسین استفاده می کردند، 10 امتیاز و بقیه 3 امتیاز ارتقا پیدا کردند.

به گفته سرپرست این پژوهش، این تغییرات بسیار اندک است و نمی تواند اثر اسپری اکسی توسین بر درمان اوتیسم را اثبات کند. باید در پژوهش های آتی به سولات بیشتری پرداخته شود؛ مثلا اینکه پس از مصرف دارو آیا آنها دوستان بیشتری پیدا می کنند یا تعامل اجتماعی بهتری دارند؟

تتایج این تحقیقات نشان می دهد؛ هورمون اکسی توسین می تواند به افراد کمک کند تا احساسات و حالت های مختلف دیگران را بهتر درک کنند.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.