باورهای نادرست درباره کرم های ضد آفتاب را اینجا بخوانید

94

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ باورهای نادرستی درباره کرم های ضدآفتاب وجود دارد که لازم است قبل از خرید، با آن آشنا شوید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

برای این منظور ابتدا بدانید، نور ماوراء بنفش « UV» منتشر شده از خورشید، به دو صورت «UVB» و «UVA» وجود دارد، که بعد از تماس با پوست، بر آن اثر می‌گذارند. نور«UVA» طول موج بلند تری دارد و می‌تواند به ضخیم ترین لایه پوست یعنی «درم» نفوذ کند. قرار گرفتن در معرض اشعه نور ماورابنفش «UVA» منجر به پیری پوست، ایجاد چروک و سرکوب سیسیتم ایمنی می‌شود.

اشعه «UVB» طول موج کوتاه‌تر داشته و عامل اصلی آفتاب سوختگی سطحی ترین لایه پوست است. «UVB» نقش مهمی در بروز سرطان پوست دارد و آفتاب سوختگی های مداوم می تواند صدمات جبران ناپذیری به پوست وارد کند.

در ادامه به 12 تفکر رایج، اما نادرست درباره کرم‌های ضدآفتاب می‌پردازیم.

 مصرف ضدآفتاب همیشه ضروری نیست

برخی تصور می‌کنند زمانی باید از ضدآفتاب استفاده کرد که تمام بدن در معرض آفتاب است، مثلا در استخر یا هنگام شنا در دریا؛ درحالیکه نور ماورابنفش برای هر قسمتی از بدن که در معرض نور خورشید باشد مضر است.

بعضی فکر می‌کنند در روزهای ابری نیازی به ضد آفتاب نیست، اما حقیقت این است که هر زمانی که نور آفتاب باشد بدن نیز در معرض نور UV حاصل از آن قرار دارد.

دست ها و صورت بیشترین نواحی در معرض نور آفتاب هستند. بهتر این قسمت ها را با ضد آفتاب و کلاه بپوشانید.

ضد آفتاب مانع ساخت ویتامین دی (D) می‌شود

ویتامین دی، ترکیبی حیاتی برای حفظ سلامتی بدن است که از طریق تماس مستقیم نور آفتاب با پوست ساخته می‌شود. با این حال نور خورشید می‌تواند از لباس عبور کند، همچنین ضد آفتاب با گذشت زمان اثر خود را از دست می دهد. به همین دلیل گاهی با فراموش کردن استفاده مجدد از ضد آفتاب، نور می‌تواند در تماس مستقیم با پوست باشد.

بسیاری از دانشمندان و متخصصین پوست می‌گویند؛ پنج تا سی دقیقه تماس با نور مستقیم می‌تواند انرژی لازم برای ساخت ویتامین دی را در اختیار بدن قرار دهد.

ضد آفتاب برای سلامتی مضر است

این تصور از یک تحقیق انجام شده بر روی ترکیبی فعال در ضدآفتاب‌ها به نام «اکسی بنزون» آغاز شد. موش هایی که در معرض «اکسی بنزون» قرار داشتند اثرات منفی زیادی را تجربه کردند. اما پژوهش‌های دیگری بیان می‌کند این ماده بر روی انسان، حتی افرادی که به طور منظم از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند، تاثیری ندارد.

محققان عنوان می‌کنند ترکیب «اکسی بنزون» حدود چهل سال است که در کرم های ضد آفتاب استفاده می‌شود و تاکنون مقاله‌ای مبنی بر اثر مخرب این ترکیب بر انسان به چاپ نرسیده است.

افرادی که پوست تیره نیاز دارند به ضد آفتاب نیاز ندارند

بسیاری از مردم فکر می‌کنند افراد با پوست تیره نیازی به کرم ضد آفتاب ندارند، درسته که افراد تیره به دلیل وجود ملانین زیاد در پوست، در برابر آفتاب سوختگی مقاوم تر هستند، اما بازهم به ضد آفتاب نیاز دارند. اشعه «UVA» به وسیله ملانین دفع نشده و می تواند باعث پیری زودرس و ایجاد چروک در پوست شود.

زمانی که فرد به مدت طولانی در معرض نور خورشید باشد، ملانین اثر محافظتی ندارد. بنابراین افراد با پوست تیره در برابر سرطان پوست ایمن نیستند.

 دستگاه های برنزه کننده اثر محافظتی دارند

برخی مردم قبل از شروع تابستان برای برنزه کردن پوست شان، از دستگاه ها و اتاقک های برنزه کننده استفاده می‌کنند. اتاقک های برنزه کننده مقدار زیادی نور «UVA» را به بدن می تاباند تا در زمان کوتاهی پوست به رنگ تیره دربیاید. قرار گرفتن در معرض مقدار بالای «UVA» علاوه بر پیری زودرس و چین و چروک، احتمال آفتاب سوختگی را افزایش می‌دهد.

آرایش صورت به تنهایی می تواند از پوست محافظت کند

با وجود اینکه آرایش تا حدودی می تواند از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند، اما نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کرم‌های ضد آفتاب باشد. مواد آرایشی نباید تنها لایه محافظ پوست در برابر نور خورشید باشد بلکه می‌تواند به عنوان یک لایه محافظ و مکمل برای حفاظت آن باشد.

ضدآفتاب موثرتر از پوشاندن پوست است

بسیاری تصور می‌کنند ضدآفتاب می‌تواند به تنهایی درتمام طول روز از پوست محافظت کند. اما حقیقت این است که پوشاندن پوست مثلا با یک کلاه یا لباس پوشیده بیش از ضد آفتاب می‌تواند حافظ پوست باشد.

بعد از مصرف ضدآفتاب نمی‌توانید حمام آفتاب بگیرید

ضدآفتاب ها از پوست در برابر اشعه های «UVA»و  «UVB»محافظت می‌کنند. بنابراین بعد از مصرف ضدآفتاب می توانید حمام آفتاب بگیرید، حتی اگر آنها را چندین بار در روز تمدید کنید.

برنزه و تیره شدن رنگ پوست یک واکنش طبیعی محافظتی بدن در برابر اشعه «UV »است. استفاده از ضد آفتاب، کلاه و لباس بلند از مهم ترین راه های پیشگیری از آفتاب سوختگی و تیرگی پوست است.

تمام ضدآفتاب ها اثر یکسان دارند

تصور نادرستی وجود دارد که تمام ضدآفتاب ها شبیه هم هستند و همگی یک کار انجام می‌دهند. در حالیکه انواع مختلفی از کرم های ضدآفتاب ها با مواد تشکیل دهنده متفاوت وجود دارد که از پوست در برابر امواج خورشید محافظت می‌کند. ترکیباتی مانند تیتانیوم دی اکساید، زینک دی اکساید و ایکامسول و آووبنزون از ترکیبات فیلتر کننده اشعه «UVA» و «UVB» موجود در ضدآفتاب ها هستند.

یکی از عوامل مهم و قابل توجه در ضدآفتاب ها فاکتور حفاظتی خورشید «spf» است. سازمان غذا و داروی آمریکا ضدآفتابی با (spf) 15 و بالاتر از آن را حتی برای روزهای بارانی پیشنهاد می‌دهد.

یکبار استفاده از ضد آفتاب برای کل روز کافی است

بسیاری فکر می کنند مصرف یک بار در روز از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست کافی است در حالیکه این ترکیبات در برابر نور خورشید شکسته شده و خاصیت خود را بعد از مدتی از دست می‌دهند. بهتر است هر 2 تا 4 ساعت ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

ضد آفتاب ها نسبت به شست و شو مقاوم اند

با دیدن بر چسب ضد آب و ضد عرق یا کرم های مخصوص ورزش، ممکن است تصور کنید ضد آفتاب ها به شستشو مقاوم هستند. اما هیچ ضد آفتابی به صورت 100 درصد به آب مقاوم نیست. بنابراین بعد از شستشوی صورت با آب، سعی کنید کرم خود را تجدید کنید.

در استخر های روباز، قبل از رفتن به داخل آب، اجازه دهید کرم ضد آفتاب حداقل به مدت ده تا پانزده دقیقه روی پوست بماند.

کرم های ضد آفتاب هیچ وقت خراب نمی‌شوند

بر خلاف باور عمومی، کرم های ضد آفتاب هم تاریخ انقضا دارند. ترکیبات فعال در این کرم ها در طول زمان ازبین می‌رود. استفاده از ضدآفتاب های تاریخ گذشته اثر حفاظتی لازم برای پوست را ندارند.

دستور مصرف این کرم ها بسیار متفاوت است و افراد باید با توجه به این دستورات بهترین و بیشترین استفاده را از آنها ببرند. کرم های ضد آفتاب محافظ خوبی در برابر آسیب های پوستی و آفتاب سوختگی است.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.