استقلال دانشگاه‌ علوم پزشکی تهران مرهون سیاسی است

89

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛  جلیلی ستاد، رئیس موزه تاریخ علوم پزشکی ایران و پیشکسوت روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم یادبود علی‌اکبر سیاسی که عصر امروز در موزه تاریخ علوم پزشکی تهران برگزار شد،گفت: متاسفانه پس از درگذشت دکتر سیاسی این مراسم اولین بزرگداشت وی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی در خصوص خدمات متعدد سیاسی بیان کرد:سیاسی پس از بازگشت به ایران به همراه جمعی از فارغ‌التحصیلان اروپا و آمریکا متاثر از تفاوت ایران با جوامع غربی انمجن ایران و جهان را که بعدها در پیشرفت دانش تاثیرگذار بوده است را تشکیل می‌دهند و تا زمانی که به نگارش کتاب گزارش یک زندگی مشغول بوده است 60 سال از تاریخ تاسیس آن گذشته بود.همچنین ریاست این انمجن نیز بطور متوالی به اتفاق آرا برعهده سیاسی بود.

 

جلیلی در خصوص علت توالی ریاست سیاسی در این انجمن گفت: وی قانون تبعیض معلم،تاسیس دانشگاه و تحصیل رایگان در دانشگاه را در هنگام وزارت علی‌اصغر حکمت پیشنهاد و تا انجام کامل آن‌ها پیگیری کرد.

وی افزود: سیاسی از جمله افرادی بود که آیین نامه تاسیس دانشگاه‌‌ها را تدوین کرد.همچنین همواره بر استقلال دانشگاه تاکید داشت و تا هنگامی که خود ریاست دانشگاه تهران را برعهده داشت این استقلال را حفظ کرد.

رئیس موزه تاریخ علوم پزشکی ایران ادامه داد:سازمان یونسکو با اصرار و پیشنهاد سیاسی به کمیته تدوین منشور سازمان ملل ایجاد شد.

در ادامه مراسم ایرج سیاسی فرزند علی‌اکبر سیاسی در مراسم بزرگداشت پدرش گفت:در تمام جریانات همراه پدرم حضور داشته‌ام.داشتن پدری که باعث افتخار همه و محبوب باشد، موهبت بزرگی است و در انجام هر کاری ملاک را خرسندی او می‌دانم.

وی ادامه داد: روانکاوها همیشه به دنبال علت رقتارها و افکار هستند، اما گاهی تک تک رفتارها تابع علت خاص نیستند اما مجموع رفتارها یا افکار علت خاص دارند.

وی یادآور شد:در بررسی علت تلاش ها بی وقفه و خستگی ناپذیر پدرم و اصرارش به خدمت به کشور خود دریافتم که به دلیل استفاده از بورسیه تحصیلی تامین شده از بیت المال او می خواست با خدماتی که در عرصه ارتقا علم انجام می دهد از این طریق دین خود را به مردم و کشورش ادا کند.

رضا فرجی دانا رئیس اسبق دانشگاه تهران در مراسم بزرگداشت سیاسی گفت:هدف سیاسی تبیین و گسترش روانشناسی  علمی در ایران بود.

در ادامه مراسم علی دهباشی سردبیر مجله بخارا  گفت:تاسیس انتشارات دانشگاه تهران در کوی امیرآباد به دلیل نبود کتب زبان فارسی به دستور و با پیگیری سیاسی در زمان ریاست وی بر دانشگاه تهران انجام گرفت.سیاسی در هنگام ریاستش بر دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران پیش از تفکیک که به مدت 20 سال به طول انجامید همواره تلاش کرد تا اعتبار علمی و اهمیت زبان فارسی پایدار باشد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.