با خواص «عسل مانوکا» آشنا شوید/ از خاصیت ضد باکتریایی تا درمان زخم

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ امروزه قفسه سوپر مارکت ها به دلیل خواص آنتی باکتریال طبیعی عسل «مانوکا»، مملو از این عسل فوق العاده است. اما آیا واقعا عسل مانوکا را می توان به عنوان یک ابر ماده خوراکی در نظر گرفت؟

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

عسل مانوکا از زمان های قدیم، برای درمان زخم استفاده می شد. در آن زمان تصور می شد این نوع عسل می تواند با عفونت مقابله کند، اما مصرف عسل “مانوکا” با ظهور داروهای آنتی بیوتیک کاهش پیدا کرد.

با افزایش مقاومت باکتری ها نسبت به داروهای آنتی بیوتیک در سراسر جهان، دانشمندان به بررسی خواص و پتانسیل عسل برای درمان جایگزین روی آوردند.

ویژگی عسل مانوکا

برگ درخت «مانوکا» که به عنوان درخت چای هم شناخته می شود، قرن ها پیش به عنوان درمان شفا بخش در بین قبایل بومی نیوزلند و جنوب استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است. زنبور هایی که شهد این درخت را جمع آوری می کنند، عسل مانوکا را می سازند. این عسل دارای خاصیت آنتی باکتریال است. گاهی عسل حاوی ترکیباتی است که خاصیت ضد میکروبی آن را چندین برابر می کند.

ترکیبات موجود در عسل مانوکا شامل موارد زیر است.

-متیل گلیوکسال(MGO): این ترکیب در برابر تعدای از باکتری ها مانند «پروتئومیرابیلیس» و «انتروباکتر کولاسه» مقاوم است. باکتری «پروتئومیرابیلیس» باعث بروز عفونت ادراری و «انتروباکترکولاسه» سبب بیماری های گوارشی می شود.

-دی هیدروکسی استون(DHA): این ترکیب در شهد گل درخت مانوکا یافت شده و طی فرآیند تولید عسل به “متیل گلیوکسال” تبدیل می شود.

-لپتوسپرین: این ترکیب به صورت طبیعی در شهد این گیاه و چند گیاه دیگر یافت می شود.

مراقبت از زخم با عسل مانوکا

این عسل توسط متخصصین به عنوان بخشی از پانسمان زخم، برای تسریع در روند بهبود زخم استفاده می شود. محققان معتقدند استفاده از عسل برای زخم به دلیل خاصیت درمانی و ضد میکروبی آن می تواند مفید باشد. اگرچه هنوز شواهد کمی برای اثبات این نظریه موجود است.

مطالعه ای در سال 2015 نشان داد؛ تاثیر عسل در بهبود زخم بستگی به نوع زخم دارد. این بررسی نشان می دهد بهبود زخم هایی با ضخامت جزئی توسط عسل مانوکا، چهار تا پنج روز سریع تر از درمان های معمولی انجام می شود.

پژوهشی دیگر نشان می دهد عسل قابلیت درمان سریع زخم های دیابتی را دارد. با این وجود تحقیقات بیشتری برای موثر بودن عسل، به عنوان اولین راه درمانی اینگونه زخم ها نیاز است.

عسل مانوکا و باکتری ها

آنتی بیوتیک ها در سراسر دنیا برای مقابله با عفونت های باکتریایی استفاده می شوند. اما باکتری ها با گذشت زمان نسبت به برخی از این داروها مقاوم شده اند. مقاومت آنتی بیوتیکی در جهان در حال گسترش است و درمان برخی عفونت های باکتریایی سخت تر شده است.

افزایش مقاومت باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک ها باعث افزایش مدت زمان بستری در بیمارستان، افزایش هزینه های پزشکی و میزان مرگ و میر می شود.

سازمان بهداشت جهانی«WHO» مقاومت آنتی بیوتیکی را به عنوان یکی از اولین عوامل تهدید کننده سلامت جهانی و امنیت مواد غذایی معرفی کرده است.

خاصیت ضد میکروبی ذاتی عسل می تواند با این بحران مقابله کند. عسل مانوکا، در محیط آزمایشگاهی توانسته با حدود شصت گونه باکتریایی از جمله «اشرشیا کولای»، «سالمونلا»، «استافیلو کوکوس اورئوس» و «سودوموناس آئروژینوزا» مقابله کند.

با این حال این نتایج در محیط آزمایشگاهی به عنوان داروی مکمل با آنتی بیوتیک ها انجام شده و برای اثبات این نتایج بررسی ها بیشتری نیاز است.

سایر خواص عسل مانوکا

-کاهش کلسترول خون

-کاهش التهاب

-کاهش رفلاکس اسیدی

-درمان آکنه

شرایط استفاده از عسل مانوکا

نوع عسل مانوکا که برای درمان زخم استفاده می شود با نوع خوراکی آن که در فروشگاه ها فروخته می شود، متفاوت است. عسل پزشکی استرلیزه شده، تمام ناخالصی های آن گرفته شده و برای استفاده در پانسمان آماده شده است. هنوز مدرکی برای تحمل روده برای هضم عسل مانوکا درمانی ارائه نشده است.

عسل مانوکا خوراکی می تواند مانند سایر عسل ها استفاده شود، مثلا در نان، غذا و یا به عنوان شیرین کننده در نوشیدنی ها.

مخاطرات استفاده از عسل مانوکا

قند موجود در عسل، حدود هشتاد درصد اجزای آن را تشکیل می دهد که شامل گلوکز، فروکتوز و ساکاروز است. به همین دلیل  محدودیت مصرف آن به خصوص در مبتلایان به دیابت توصیه می شود.

با توجه به خواص گسترده عسل مانوکا، این عسل قیمت بالایی دارد. بنابراین قبل خرید، از میزان و موارد مصرف خود آگاهی داشته باشید.

هنگام خرید عسل مانوکا از فروشگاه، از وجود علامت فاکتور خاص مانوکا «UMF» مطمئن شوید. یعنی مطمئن شوید این عسل توسط یکی از زنبورداران، تولید کننده یا صادر کنندگان انجمن عسل مانوکا تهیه شده باشد.

عدد کنار «UMF» نشان دهنده مقدار مارکر های عسل مانوکا مثل لپتوسپرین، دی هیدروکسی استون و متیل گلیوکسال است. به مصرف کنندگان عسل مانوکا با UMF بالای 10 پیشنهاد می شود.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.