طبیب من

کد خبر: 7887
تاریخ انتشار: ۲۴ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۰:۴۱
معاون اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت:قابل مصرف چندباره بودن بطریهایی که در انتهای آنها اعداد 2-4-5 قید شده نادرست است.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ معاون اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو  با نادرست دانستن قابل مصرف چندباره بود ن بطریهایی که در انتهای آنها اعداد ۲-۴-۵ قید شده اظهار داشت: مبنای اعداد مندرج در انتهای بطریهای نوشیدنی، مقررات انجمن صنایع پلاستیک بوده و معرف جنس ماده بسته بندی است.

سمیره صباح با اشاره به اینکه طرح چنین مباحث تخصصی و غیر ضروری سودی برای مردم ندارد ادامه داد: این اعداد قراردادی هستند و معمولا هم در بطریها درج نمی شوند اما برای اینکه مصرف کنندگانی که برخی اطلاعات را بصورت نادرست دریافت کرده اند از اصل مطلب مطلع شوند یاد آور می شویم عدد ۱ برای ظروف پت یا پلی اتیلن ترفنلات، عدد ۲ برای پلی اتیلن با دانسیته بالا و عددهای ۳ و ۴ به ترتیب مشخص کننده مواد پلی ونیل کلراید و پلی اتیلن با دانستیه کم است.

 

وی همچنین عددهای ۵ و ۶ مندرج در انتهای بطری‌ها را تمیز دهنده جنس پلی پروپیلن و پلی استایرن از سایر مواد بر شمرد و در مورد ظروف پلیمری تصریح کرد: جنس مواد در بسته بندی‌ها و هم پروانه ساخت باید مشخص شود.

این مقام مسئول در اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو یادآور شد: در هنگام خرید فراورده های غذایی و آشامیدنی به ظروف اعم از پلیمری و کاغذی توجه کنند و پس از اطمینان از شماره پروانه های بهداشتی و نشان سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف آنها اقدام نمایند.

انتهای پیام/