تعهد ایران به ریشه‌کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰/ رونمایی از داروی جدید هپاتیت B تا پایان سال

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ سید موید علویان رییس شبکه هپاتیت ایران در نشستی خبری در سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه ایران نسبت به کشورهای منطقه وضعیت بهتری در زمینه کنترل شیوع و بیماری هپاتیت دارد، گفت: دو ویروس هپاتیت B و C باعث نارسایی، سیروز و سرطان کبد می‌شوند. طی چند سال اخیر سازمان بهداشت جهانی توجه بیشتری به هپاتیت کرده است، چون آمار مرگ و میر آن نسبت به ایدز بیشتر شده است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: بیشتر مبتلایان به هپاتیت B از دوران نوزادی به آن مبتلا شده‌اند و علامتی ندارند. ما برای این نوع از هپاتیت، واکسن موثری در کشور داریم. در سال ۱۳۷۳ واکسیناسیون علیه هپاتیت B در نوزادان آغاز شد. به همین دلیل امروز ابتلا به این بیماری برای افراد کمتر از ۲۳ سال مطرح نیست.

رییس شبکه هپاتیت ایران، میزان ابتلا به این بیماری را در گروه سنی کمتر از ۲۳ سال صفر اعلام کرد و گفت: کسانی که زیر ۲۷ سال سن دارند، کمتر به این بیماری مبتلا هستند، اما افراد بین ۲۷ تا ۵۰ سال بیشترین آمار مبتلایان به هپاتیت B را دارند. در حال حاضر راه‌های انتقال این بیماری تنها از راه خون آلوده نیست و البته میزان آن نیز کاهش یافته است.

به گفته علویان، در حال حاضر نرخ شیوع هپاتیت  در کشور به جز استان‌های گلستان  وسیستان کمتر از ۲ درصد و در تهران کمتر از ۱.۲ درصد است و پیش‌بینی می‌شود در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا باشند.

قمه‌زنی و احتمال خطر ابتلا به هپاتیت بی و سی

رییس شبکه هپاتیت ایران، خالکوبی، حجامت غیربهداشتی، اعتیاد تزریقی و آرایشگاه غیربهداشتی و همچنین رفتار جنسی محفاظت نشده را از عوامل مهم ابتلا به هپاتیت B اعلام کرد و گفت: ما هر سال نزدیک ایام محرم اعلام می‌کنیم قمه زدن خطر ابتلا به هپاتیت B و C را افزایش می‌دهد. جامعه ما جوان است و هزاران عامل خطر دارد و به همین دلیل باید آنها را نسبت به این خطرات آگاه کنیم.

علویان با بیان اینکه اگر افراد نمی‌توانند از این عوامل خطر دوری کنند با پیشگیری می‌توانند احتمال آن را کمتر کنند، افزود: ما باید به واکسیناسیون بیشتر تشویق کنیم. در ابتدا واکسیناسیون هپاتیت B تنها برای پزشکان، پرستاران و نوزادان انجام می‌شد، اما امروز برای آرایشگرها، مسوولان جمع‌آوری پسماند، زندانیان، کودکان خیابانی نیز صورت می‌گیرد.

رونمایی از داروی جدید هپاتیت بی تا پایان سال

رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به انجام واکسیناسیون هپاتیت B برای سالیانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار زندانی، افزود: امسال حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر اهداکنندگان مستمر خون به صورت رایگان واکسن هپاتیت B دریافت می‌کنند. همچنین تا پایان سال ۹۶، داروی جدید درمان این بیماری به نام تاف رونمایی می‌شود. این دارو نسبت به داروی قبلی بهتر است و عوارض کمتری دارد.

شیوع هپاتیت C در ایران کمتر از نیم درصد است

علویان آمار شیوع هپاتیت C در کشور را کمتر از نیم درصد دانست و از جنس ویروس اروپایی اعلام کرد و گفت: این ویروس در گذشته از راه تزریق خون منتقل می‌شد. از زمانی که متوجه این موضوع شدیم تمام خون‌های اهدایی چک می‌شود. در حال حاضر نیز درمان قطعی دارد. در مجموع از سال ۱۳۷۵ تمام خون‌های اهدایی در ایران چک می‌شود و این ویروس دیگر از راه خون منتقل نمی‌شود.

وی همچنین آمار شیوع هپاتیت C را در کشورهای پاکستان، ۵.۵ درصد، تاجیکستان ۳ تا ۵ درصد، آذربایجان ۷.۵ درصد، عربستان و کویت ۳ تا ۵  اعلام کرد.

به گفته رییس شبکه هپاتیت ایران، اعتیاد تزریقی در انتقال این ویروس موثر است و افرادی که اقدام به این کار می‌کنند تا ۴۰ درصد در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

برنامه‌ریزی ریشه‌کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰

علویان با اشاره به برنامه کشوری ریشه‌کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ ادامه داد: ما متعهد هستیم که تا چهار سال دیگر آمار ابتلا به هپاتیت C در بیماران مبتلا به هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی را ریشه‌کن کنیم. امروز حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر از بیماران مبتلا به تالاسمی و هموفیلی و حدود ۵۰۰ نفر از بیماران دیالیزی مبتلا به این بیماری هستند و در مجموع تعداد آنها به کمتر از ۱۰۰۰ نفر می‌رسد. درمان این بیماران نیز به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی همچنین اضافه کرد: ۴ سال پیش هزینه درمان هپاتیت C در ایران حدود ۷۵ میلیون تومان بود، چون تحت پوشش بیمه قرار نداشتیم، اما امروز پنج شرکت دارویی ایرانی آن را ساخته‌اند و تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. همچنین درمان هپاتیت C در ۸ استان کشور با دفترچه بیمه رایگان است. در تهران و برخی استان‌ها نیز آزمایش این بیماری رایگان است. برای افراد بی‌بضاعت نیز که حتی دفترچه بیمه ندارند، مراکزی مانند بیمارستان شریعتی تهران مشخص شده که با مراجعه به آن می‌توانند به صورت رایگان درمان شوند.

نگرانی انتقال هپاتیت سی از پنج کشور همسایه به ایران

رییس شبکه هپاتیت ایران، انتقال ویروس هپاتیت C از کشورهای پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، عراق و آذربایجان را یکی از نگرانی‌های ایران درباره این بیماری دانست و گفت: ما درباره کسانی که سوریه رفته‌اند، مجروح شده‌اند و آنجا نیز خون دریافت می‌کنند نیز نگران هستیم. در حال حاضر آمار شیوع این بیماری در کشور مصر ۲۰ درصد و در بعضی مناطق آن به ۳۵ درصد نیز رسیده است. تخمین زده می‌شود که در ایران حدود ۱۸۴ هزار نفر مبتلا به این بیماری باشند. مهم‌ترین مشکل ما تشویق مردم به انجام آزمایش و کنترل رفتارهایی است که منجر به ابتلا به هپاتیت C می‌شود.

درمان ۶۵۰۰ نفر بیمار مبتلا به هپاتیت C از ابتدای سال

علویان با تاکید بر اینکه برای ریشه‌کنی هپاتیت C سالیانه باید ۲۰ هزار نفر در کشور درمان شوند، اظهار کرد: یکی از مشکلات ما عدم شناسایی بیماران مبتلا به هپاتیت C است؛ چراکه بیشتر آنها بی‌علامت هستند و ممکن است سال‌ها پیش رفتار پرخطری مانند تزریق موادمخدر، خالکوبی و… انجام داده باشند. ما در بیشتر شهرهای کشور پزشک و تیم‌های مخصوصی داریم که می‌توانند به درمان آنها کمک کنند. همچنین سایت HEP.ir فهرست مراکز ارائه دهنده خدمات لازم برای درمان این بیماری در تمام شهرها وجود دارد.

وی همچنین اضافه کرد: در هیچ کجای دنیا غربالگری این بیماری انجام نمی‌شود. پیشنهاد ما این است که افرادی با سابقه رفتارهای پرخطر و همچنین حضور در زندان آزمایش این بیماری را انجام دهند. در ایران شیوع هپاتیت Cبیشتر در مردان است؛ چون اعتیاد تزریقی و رفتارهای پرخطر در میان آنها بیشتر است. اما در کشور آذربایجان شیوع این بیماری در زنان به دلیل اقدامات زیبایی غیربهداشتی که در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود، بیشتر است.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه در حال حاضر آزمایش هپاتیت B در سراسر کشور به صورت رایگان انجام می‌شود، افزود: هزینه درمان این بیماری قابل تحمل و تحت پوشش بیمه است. همچنین لازم است که هر ایرانی یک بار تست ابتلا به هپاتیت B را انجام دهد.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.