افزایش میزان مشارکت در انتخابات سازمان نظام پزشکی

111

رضا لارى پور سخنگوی سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ با اشاره به الكترونيكي بودن انتخابات سازمان نظام پزشكى گفت: ما بايد با روش های نوين پيش برويم و از روشهاى سنتی فاصله بگيريم تا هم سرعت و هم صحت و كيفيت افزايش يابد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وى ادامه داد: ميزان مشاركت نكته مهمی در انتخابات هاى كشور است. اگر بتوانيم به صورت آزمايشی در انتخابات يك گروه مرجع اجتماعی، ميزان مشاركت را افزايش دهيم طبيعتا انتخاب افراد كارآمدتر، صالح تر و شايسته تر در دستور كار قرار می گيرد.

لاری پور تصريح كرد: قبل از اين دوره كه انتخابات به صورت سنتی برگزار می شد، افراد با دوستى و دست گردن هم انداختن و روبوسی، براى كانديداى خاص تبليغ كرده و سپس افراد را برای رأی دادن ترغیب می‌کردند. از طرفی ميزان مشاركت نیز كم بود زيرا همه بايد به يك نقطه تهران می آمدند و رأی می دادند؛ يا مركز راى گيرى شلوغ بود يا مسير براى ساكنان اطراف تهران طولانی بود.

به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، انتخابات الكترونيك (اينترنتی) اين فضا را ايجاد می كند تا فرد بتواند در منزل يا هر محل ديگر در هر نقطه از كشور به راحتی رأی بدهد. همچنين ميزان مشاركت از نظر حجم نمونه ای، آمار دقيق تر و با كيفيت ترى از آرا افراد را نشان داده و ميزان مشاركت جوانترها را در انتخابات نظام پزشكى افزايش می دهد.

وى اين طرح را خالی از عيب ندانست و افزود: يكي از عيب ها يك روزه بودن برگزارى انتخابات است. بهتر است اين فرآيند حداقل در دو روز انجام شود چراكه ممكن است به دليل حجم بالای مراجعه كننده و اينكه بار اولی است كه این سيستم به كار برده مى شود، سامانه پاسخگو نباشد و برخی با مشكلات اختلال در اينترنت يا اختلال در سامانه مواجه شده و عطای رأی دادن را به لقای آن ببخشند. از طرف ديگر اين سامانه بايد از نظر صحت و درستی، امنيت خاطر را به رأی دهندگان بدهد كه رأی شان محفوظ می ماند و قابليت بازشمارى دارد.

لارى پور تصريح كرد: نمايندگان كانديداها ميتوانند در محل سرور حضور پيدا كنند و در هر لحظه رأی گيری شاهد افزايش و كاهش آرا باشند.

وی افزود: نكته بعدی اينست كه ممكن است افرادی كه مناصب دولتی يا دسترسی هايی به داده ها و امكانات مجموعه ای از افراد دارند، از قبيل پزشكانى كه در مركز درمانی، بيمارستان خصوصی يا شبكه هاي بهداشتی و درمانی شاغل هستند يا داده هايی كه ممكن است سازمان نظام پزشكى در اختيار قرار داده باشد اين شائبه را ايجاد كند كه افراد با استفاده از اين داده ها يا داده سازی نسبت به اخذ گذرواژه و نام كاربردی اقدام كنند، اين اتفاق به طور طبيعي برای همه افراد ممكن نيست بلكه فقط برای عده خاصی از افراد كه در جايگاه هايی حضور دارند امكان پذير است كه بايد به نوعی از بروز آن جلوگيری كرد.

سخنگوی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: از طرف ديگر ممكن است افراد گذرواژه و رمز ورود را در اختيار منشي قرار دهند و تعدادی در مكانی جمع شده يا فردی مامور شود تعدادی گذر واژه و رمز ورود از همكاران پزشك در يك بيمارستان دريافت كند. بايد اعلام شود بيش از ١٠ رای از يك IP يا يك آدرس كامپيوتر نشان دهنده تخلف انتخاباتي است و نكته مهم اينست كه افراد بايد بتوانند از موبايل يا هر دستگاه شخصی ديگرى نهايتا چهار رای دهند و بيشتر از ١٠ رای نشان دهنده يك نوع تجمع و وعده های انتخاباتي است

لاری پور گفت: اينها اشكالاتي است كه ممكن است در سامانه انتخابات به صورت الكترونيكي رخ دهد، اما در عين حال افزايش مشاركت افراد در انتخابات، نكته بسيار بسيار مهمی است. فضای انتخابات نظام پزشكى در حال حاضر خيلی گرم نيست، بايد گرم تر باشد، اخلاق انتخاباتی بايد رعايت شود. اينكه افراد تصور می كنند با تخريب يكديگر مي توانند رشد داشته باشند ، مشخص است كه اين رشد منطقی و متوازن نخواهد بود.

وی با بیان اينكه كانديداها در سه چهار دوره اخير تكرار شده اند، نشانه استيصال درون جامعه پزشكى است، بیان کرد: بايد اين فرصت توسط چهره های بزرگتر جامعه پزشكى برای ساير افراد ايجاد مى شد، تا آنها هم در مجموعه مديريت و شورای عالی سازمان و مجمع عمومي سازمان حضور داشته باشند و چهره های بزرگتر به عنوان مشاوران امين و صاحبان خرد و تجربه به اين افراد ديگر كمك كنند.

علي رغم تلاش های متعددی که همين افراد تكراری داشته اند، طبيعی است كه آنچه حاصل فكر و تجربه بوده انجام شده است. سازمان نظام پزشكى سازمانی است كه استوار به رای مجموعه‌ای افراد است. اگر قرار باشد رييس يا افراد سازمان با يك ميزان رای كمی( زير ١٠ درصد) انتخاب شوند، نشان دهنده قوت و قدرت سازمان نظام پزشكى نيست و اينگونه سازمان تبعا كارى از پيش نخواهد برد.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.