هیولای سرطان در خاک امید و اراده زندگی نابغه ریاضی ایران

5

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ امروز فردی از بین ما رفت که جهان به احترامش می‌ایستاد. فردی که کارهای بزرگی کرده بود و افتخاری برای ایرانیان در سراسر دنیا بود. مریم میرزاخانی یک فرد تاثیرگذار بود که حالا دیگر در بین ما نیست. دیگر جهان نمی‌تواند از ویژگی‌های منحصر به فرد وی استفاده کند. دیگر نمی‌تواند مادر و یا همسر باشد و نمی‌تواند پیشرفت کند. نمی‌تواند نبوغش را به رخ جهانیان بکشد. خیلی ساده از جهانی به این بزرگی خداحافظی کرد تنها به دلیل یک بیماری. یک بیماری که در گذشته نام و نشانی از آن نبود و حالا شده بلای جان همگان. بلای جان جنس بشر.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

سرطان سال‌هاست دارد جولان می‌دهد. سال‌هاست عزیزانمان را به دلیل سرطان از دست می‌دهیم و نمی‌توانیم در برابرش مقاومت کنیم. سال‌هاست راهش داده‌ایم داخل زندگیمان. داخل تار و پود زندگی که اینقدر دوستش داریم. سرطان پدرها و مادرهای زیادی را گرفت و به دام مرگ کشاند. بچه‌های زیادی در بیمارستان‌ها بستری شدند بدون اینکه بدانند در چنگال چه بیماری گیر افتاده‌اند. سرطان خیلی کارها کرد با زندگی ما و ما تنها تماشا کردیم پر و بال گرفتنش را. تنها نگاه کردیم بزرگ شدنش را. و حالا بیشتر از همیشه دارد قدرتش را به رخ ما می‌کشد با گرفتن جان یک موجود دوست داشتنی به نام مریم میرزاخانی.

مریم میرزاخانی درست چهار سال پیش برای اولین بار متوجه شد به بیماری سرطان سینه مبتلاست و تا به امروز با این بیماری مبارزه کرد. تلاش کرد زنده بماند و افتخار بیافریند ولی سرطان بالاخره پیروز ماجرا بود. در طی این سال‌ها بسیاری از عزیزان ما در سنین مختلف در اثر انواع سرطان‌ها جان خود را از دست داده‌اند. بسیاری هزینه‌های زیادی برای درمان صرف کرده و به نتیجه نرسیده‌اند. سرطان به عنوان جزئی از زندگی مدرن خود را قرار داده و تنها راه ما مقابله است.

سرطان در همه جای دنیا وجود دارد ولی ثبت سالانه 90 هزار مورد جدید از ابتلا به سرطان در کشور و مرگ و میر 55 هزار مبتلا به سرطان، حکایت از این واقعیت دارد که شیوع سرطان در ایران نگران کننده است. هر چند آمار دقیق و مستندی در مورد سرطان در کشور وجود ندارد و بسیاری از موارد هنوز دیده‌ نشده‌اند ولی آمارهای تخمینی که دیده می‌شود نشان از این موضوع دارد که باید برای سبک زندگی خود فکری کنیم.

مجلس شورای اسلامی در سال 68، نظام سلامت را به ثبت آمار سرطان‌ها در کشور موظف کرد و شاهد بودیم که در آن سال، آمار بیماران مبتلا به سرطان، حدود 11 هزار نفر اعلام شد ولی در سال 88 که آخرین آمار رسمی ثبت سرطان در کشور اعلام شد، تعداد بیماران مبتلا به سرطان به حدود 70 هزار نفر رسید.

آمار واقعی سرطان در سال 68 بین 45 تا 50 هزار مورد بود و در سال 75 هم کارشناسان معتقد بودند آمار واقعی ثبت سرطان بیش از 5 برابر آمارهای رسمی بود. همچنین در سال 79 نیز فقط 30 درصد آمارهای ثبت سرطان واقعی بود و به 70 درصد از سرطانهای ثبت نشده در این سال، اشاره ای نشده بود. در حال حاضر نیز گفته می شود سالانه حدود 90 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان جدید در کشور داریم و پیش بینی می شود که حدود 400 هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران زندگی می کنند.

رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در مصاحبه‌ای گفته بود: افزايش بروز سرطان در کشورهاي در حال توسعه به مراتب بيشتر است و در 20 سال آينده باید منتظر افزایش 80 درصدی رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه باشیم.

وی با بیان اینکه ایران هم جزو همين کشورهاست، بر ضرورت برنامه ريزي لازم براي مقابله با این وضعیت تاکید کرد و گفت: متاسفانه سرطان در کشورهاي در حال توسعه معمولا دير تشخيص داده مي شود برای همین ميزان مرگ و مير بالاتر است.

وضعیت سرطان در ایران به سونامی نرسیده و نسبت به برخی کشورها بسیار کمتر است بطوریکه آمار سازمان بهداشت جهاني نشان می دهد که ميزان بروز سرطان در کشور ما بطور متوسط 134.7 نفر در هر 100 هزار نفر گزارش شده است.

 

طبق اعلام وزارت بهداشت کشنده‌ترین سرطان در کشور سرطان معده است و سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات پنج سرطان شایع کشور هستند. البته با رعایت موارد ساده و جدی گرفتن علائم، می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری و یا در مراحل اولیه ابتلا، آن را شناسایی کرد.

سبک زندگی ناسالم امروز و آلودگی هوا تاثیر زیادی در بروز این بیماری دارد. استفاده از فست فودها و غذاهای سرخ کرده و همچنین مواد شیمیایی زیادی که در آفت کش‌ها وجود دارد شرایط را بسیار وخیم کرده است. برخی از این مشکلات با تلاش خودمان قابل حل است و می‌توانیم انتخاب کنیم از چه غذا و یا فعالیتی استفاده کنیم. اگر بتوانیم به همان چند مورد عمل کنیم بسیار موفق بوده‌ایم. انتخاب غذاهای سالم و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات در تمام فصول سال و داشتن فعالیت منظم فیزیکی و دوری از مواد شیمیایی مضر و آلودگی‌ها بهترین راه برای مقابله با سرطان است.

امیدوارم از این به بعد بیشتر حواسمان به سلامت و چکاپ‌هایی برای بدنمان باشد تا کمتر شاهد اینگونه مشکلات و از دست دادن عزیزانمان باشیم. عزیزانی که با رفتنشان جای خالیشان هیچگاه در زندگیمان پر نمی‌شود.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.