پودر کاکائو؛ عجیب‌ترین ماده مخدر غربی‌ها!

132

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ کاکائو، ماده‌ای آرامش‌بخش بوده و ثابت شده است که فوایدی برای ما به همراه دارد. این ماده می تواند استرس و سرفه را کاهش دهد، از دیابت پیشیگیری کند و از خشکی بطن ها که یک بیماری خطرناک قلبی است، بکاهد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این بار کاربرد دیگری برای این ماده غذایی پیدا شده است به طوری که برخی بر این عقیده اند که اگر پودر کاکائو استنشاق (اسنیف) شود، می تواند حسی شبیه به اکستازی در فرد ایجاد کند.

«گینگو»، «بیلوبا»، «تاورین» و «گوارانا» مشتقات کاکائو هستند و در برخی از نوشیدنی ها استفاده می شوند. کارخانه ای که از این مواد در نوشیدنی هایش استفاده می کند، مدعی است این مواد مقادیر سروتونین و سپس اندورفین را در بدن افزایش می‌دهد. افزایش اندورفین باعث ایجاد حس شادی، انرژی مضاعف و انگیزش در فرد می شود.

در حال حاضر، یک شرکت پودری را از کاکائو ساخته که به منظور استنشاق و ایجاد حس خوشایند به کار می رود. اما پیامدهای استنشاق این مواد چیست؟

به گفته دکتر «الکس اوسبورن» متخصص گوش و حلق و بینی، هنوز تحقیق کاملی در خصوص اثرات این ماده صورت نگرفته است.

وی در این خصوص اظهار داشت: «ما هنوز هیچ نظری در مورد اینکه این ماده با بدن چه کار می کند یا تا چه حد خطرناک است، نداریم».

اما شواهد نظری حاکی از آن است که ورود این ماده به بینی و ورود آن به ریه ها، موجب تحریک این عضو از بدن و بروز عوارضی مانند ذات الریه می‌شود. همچنین ممکن است مخاط بینی را تحریک کرده و باعث سینوزیت و اختلال در گردش مایع سینوس ها شود.

به گفته این متخصص، تولید کنندگان پودر مشتق از کاکائو، افزودنی های محرک دیگری نیز به آن می افزایند که این محرک ها عوارضی نظیر تپش قلب، اضطراب و بی خوابی را به همراه دارد. این پودر روان‌گردان با وارد کردن مقادیر زیادی کافئین به بدن، اثرات جانبی بر جای می‌گذارد.

کارشناسان تاکید می‌کنند که به جای استنشاق کاکائو و پذیرش ریسک و خطر آن، می‌توان با مصرف این ماده به صورت دمنوش از فواید آن بهره‌مند شد.

منبع: Global News

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.