پیگیری قضایی تهمت‌ها و دروغ‌ها/ آمارنامه شرکت‌های پخش دارو قابل اعتماد نیست

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری که امروز با موضوع شفاف سازی در خصوص فشارهای وارده به سازمان غذا و دارو در محل این سازمان برگزار شد، گفت: ادعاهایی امروز علیه سازمان غذا و دارو شنیده می شود. آخرین گروه نیز به نظر برای سهم خواهی و سواستفاده از بنگاههایی که وجود دارد و برای ما شناخته شده هستند، ابن ادعاها را مطرح کرده اند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: حتما به خاطر دارند چهار سال قبل که ما مسئولیت را به عهده گرفتیم وضعیت چگونه بود و اکنون در پایان دوره که در حال تحویل آن هستیم به چه صورت است. زمانی هزینه داروهای بیماران صعب العلاج و خاص به دلیل مسائل تحریم و افزایش نرخ ارز و بحران های سال ۹۱ سرسام آور شده بود. فراموش نکردیم با تدابیر صورت گرفته توسط دولت و نه تنها این سازمان و وزارت بهداشت، کمبودهای دارویی به حداقل رسیده و آرامش دارویی فراهم شده است.

وی بیان کرد: ما نمی گوییم که مشکلاتی برای بیماران وجود ندارد اما مشکلات، لاینحل نیست. حتی با کمبودهای درمانی که هنوز وجود دارد، می توان مشکلات بیماران را برطرف کرد. البته همیشه پزشکانی هستد که داروهای خارجی جدید و خارج از فهرست را تجویز کنند.

دیناروند با بیان اینکه ادعاها حول چندین محور است، افزود: مورد اول آن این است که سازمان غذا و دارو طرفدار واردات برخی شرکت های خاص است که این ادعا، ادعای درستی نیست به همین منظور به آمارنامه ای دارویی استناد می کنم که البته این آمارنامه هم ایراداتی دارد. از طرفی آمار وارداتی که وزارت بهداشت اعلام کرده و کاهش داشته است ربطی به آمارنامه دارو و فروش دارو در بازار ندارد.

رییس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: واردات دارو از مسیر گمرک جمهوری اسلامی انجام می شود و آمار آن در همانجا وجود دارد و قابل دسترس است. کسی که آمار ما، آمار گمرک، بانک و غیره را قبول ندارد آمار کجا را قبول دارد؟

وی گفت: وقتی می گوییم میزان واردات دارو کاهش یافته؛ یعنی میزان ارزی که صرف آن می شود کاهش داشته است که این هیچ ارتباطی با آمارنامه دارو به منظور اشتباه یا دست کاری و دقیق نبودن آن نیست. در خصوص واردات دارو استناد ما واردات رسمی است که از گمرک انجام می شود.

دیناروند افزود: درخواست کردیم واردات دارو را در سال های ۹۳،۹۴ و ۹۵ جمع بزنید و سه سال پیش از آن را نیز جمع بزنید. ادعا می کنیم واردات حداقل ۵۰۰ میلیون دلار کاهش داشته است.

رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد:علیرغم انتظاری که برای افزایش میزان مصرف دارو وجود دارد، اینکه حداقل براثر طرح تحول سلامت ده میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، دسترسی مردم به خدمات درمانی و دارویی بیشتر شده  و با واردات جبران نشده، افتخاری است که موثر از سیاست های اخذ شده دولت است.

وی با اشاره به آمارنامه افزود: اسناد تولید سازمان غذا و دارو نیست بلکه گزارش فروش شرکت های پخش دارویی است که جمع آوری و پخش می شود. علت مشکوک شدن ما در ۲ سه سال اخیر به این آمارنامه، سامانه های اطلاعاتی ما است که می توان به کمک آنها به سرعت ایرادات موجود در آمارنامه را کشف کرد. در آمارنامه، شرکت های پخش اطلاعات نادرست می دهند، میزان فروش دارو را کم و زیاد می کنند و دارویی را که تولیدی است وارداتی معرفی می کنند.

دیناروند گفت: ما در سامانه خود که سه سال از اجرایی شدن آن می‌گذرد، اطلاعات دقیق‌تری داریم و پس از تکمیل آن دیگر نیازی به اطلاعات شرکت های پخش نداریم. بنابراین سازمان غذا و دارو به اطلاعات آمارنامه استناد نمی کند. به هنگام پخش گزارش که در سایت غذا و دارو منشر می شود، در اطلاعیه ای از نداشتن اعتماد به آن می گوییم زیرا مکانیزم فراهم آن را دقیق نمی دانیم.

وی با اشاره به اینکه گزارش آمار نامه نیز مبنای تصمیم گیری کسی نیست، ادامه داد: رئیس سازمان غذا و دارو نیز در تهیه و تولید آن هیچ نقشی ندارد.

دیناروند در خصوص میزان فروش دارو و سرانه مصرف آن در کشور بیان کرد: برخی تصور می کنند چون برندی در ایران راه اندازی شده، میزان مصرف دارو در ایران افزایش یافته و بازار دارویی ایران توسعه یافته است، در حالیکه این بازار از پنج میلیارد دلار در پنج سال پیش به ۱۵ میلیارد دلار رسیده و این افزایش غیر قابل پذیرش است.

رییس سازمان غذا و دارو بیان کرد: واقعیت این است که اگر برخی اطلاعات جهانی نداشته باشند؛ مانند عوام مردم، امکان دارد این اطلاعات برایشان گمراه کننده باشد، اما کسانی که از اطلاعات دارو و بازار جهانی آن اطلاع دارند متوجه هستند که بازار دارویی ما به طور اساسی بازار بزرگی محسوب نمی شود.

وی از سرانه مصرف دارویی حدود ۵۴ دلاری  در گذشته خبر داد و افزود: درست است که سرانه مصرف دارو در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰، پانزده دلار بوده اما علت آن صرفه جویی در میزان مصرف نبوده بلکه نبود دسترسی به آن ها بوده است.

دیناروند ادامه داد: بسیاری از داروهای جدید گران قیمت در سالهای اخیر بوجود آمده به همین دلیل بازار دارو جهانی رشد کرده است و تنها ایران نیست. مردم چه گناهی دارند که ما مانع آنها برای استفاده از این داروها شویم تا به سرانه ۱۵ دلاری دارو برسیم؟ سرانه دارو در حال حاضر در افغانستان سی دلار و در ایران ۵۴ دلار است. آیا این میزان عجیب است؟

رییس سازمان غذا و دارو افزود:در کشور ترکیه این سرانه ۲.۵ برابر و در کشورهای خلیج فارس ۴ برابر و در عراق ۲۵درصد بیشتر از ایران است. سرانه مصرف دارو ما از افغانستان، پاکستان و هند بیشتر بوده و به نظر من این مقدار نشان می دهد که بازار به درستی در ایران کنترل شده؛ بازاری که در سال ۵۷ پس از سرانه سی دلاری پس از چهل سال هنوز دو برابر نشده است. از طرفی سرانه زمان جنگ را به دلیل نبود دسترسی به دارو نمی توان معیار قرار داد

وی عنوان کرد: امید به زندگی مردم ۵۶ سال بوده و اکنون پس از چهل سال به ۷۸ رسیده است که به دنبال میزان مصرف دارو بیشتر می شود. سن که بالاتر می رود تعداد سرطان ها بیشتر می شود.

دیناروند با اشاره به اینکه میانگین سرانه مصرف دارو در دنیا صد و سی دلار گزارش شده است: ادامه داد: در چهار سال اخیر سرانه مصرف دارو از ۵۱ دلار به ۵۴ دلار در کشور رسیده و ربطی به این چهار سال ندارد. این سیاست هایی است که در این چهل سال باعث شده استانداردها و دسترسی ما به خدمات بهداشتی و درمانی و دارو بیشتر شود و عجیب نیست.

وی عنوان کرد: در چهار سال اخیر سرانه مصرف دارو به دلار تقریبا به حد چشم پوشی رسیده است. این ها سیاست هایی است که به این چهارسال ربطی ندارد. دارو تحت لیسانس هیچ ارتباطی با ما ندارد. در بسیاری از صنعت ها تحت لیسانس وجود دارد و این علامت خوبی است که شرکت های داروسازی داخلی بتوانند کالا با کیفیت بالاتر تولید کنند.

دیناروند گفت: سیاست هایی که مربوط به ما نیست و از قبل وجود داشته است و تصمیم‌گیری در خصوص آن فراتر از سازمان غذا و دارو است. یعنی این گونه نیست که این سازمان بتواند از تولید یک دارو جلوگیری کند یا مانع ورود داروهای وارداتی شود زیرا داروسازی آسیب می بیند.

رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: دروغ دیگر این است که قیمت داروهای وارداتی در کشور نسبت به قیمت همان داروها در سایر کشورها بالاتر است. فرض می کنیم این ادعا درست باشد. در این دوره آیا قیمت داروهای وارداتی کاهش یافته یا خیر؟ یعنی چگونه در دوره قبلی که این داروها گرانتر هم وارد شده ایراد ندارد اما در این دوره که ما قیمت آن ها را بلا استثنا کاهش داده ایم باید پاسخگو کاهش ندادن بیشتر آن باشیم. هنر و توان ما در این حد بوده است. سختگیری بیش از حد ممکن است باعث بروز بحران دارو در کشور شود و اگر کنترل نشود باعث گرانتر شدن آن می شود.

وی یادآور شد: با تدبیر توانستیم باعث کاهش قیمت شویم. برای فهمیدن آن نیز کافی است کسی از داروخانه های تخصصی بیماران خاص بپرسد که قیمت کالاها به ترتیب در سال های مختلف چه قیمت بوده است.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.