تاثیر حیرت‌آور سخاوت و بخشش بر روی مغز!

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ بخشش و سخاوت باعث افزایش شادی و حس رضایت از زندگی می‌شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

زمانی که برای کسی کاری انجام می‌دهیم از زمان، پول و انرژی خودمان برای او استفاده می‌کنیم. با این حال افراد خیر این کار را ترک نمی‌کنند. این همان تاثیری است که محققان از آن به عنوان اثر «دست محبت» یاد می کنند.

مطالعات گذشته افزایش سطح شادی و رفاه عاطفی در افراد خیر را تایید کرده است. دانشمندان بر این باورند بخشش با فعال کردن قسمت خاصی از مغز باعث ایجاد حس رضایت و خرسندی می‌شود.

اخیرا محققان دانشکده اقتصاد زوریخ سوئیس با همکاری مراکز تحقیقاتی دیگر به بررسی اتفاقات درون مغز افراد خیرخواه هنگام انجام اعمال انسان دوستانه پرداخته و به نتایج جالبی دست یافتند.

در این بررسی پژوهشگران نقشه سیستم عصبی برای ارتباط بین عمل سخاوتمندانه و افزایش سطح شادی افراد ترسیم کردند. سپس آرایش فضایی اعصاب نواحی مربوط به بخشندگی و شادی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادند.

جالی است بدانید فعالیت های نوع دوستانه و خیرخواهانه منحصر به فعالیت ناحیه «گیجگاهی-جانبی» مغز است. جایی که لوب گیجگاهی و جانبی مغز به یکدیگر می رسند.

احساس شادی باعث فعال شدن ناحیه ای در مغز به نام «استریاتوم شکمی» یا مرکز پاداش مغز می‌شود. به گفته محققان، احساس رضایتمندی بعد از انجام یک فعالیت انسان دوستانه را می‌توان نتیجه فعالیت این قسمت از مغز دانست.

تصمیم به انجام کار خیر نیز نشاط‌آور است!

حدود 50 نفر شرکت کننده در این پژوهش به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه اقدامات و فعالیت های خیرخواهانه و انسان دوستانه نسبت به سایر افراد انجام دادند. گروه دیگر به عنوان گروه کنترل، وقت و پول خود را صرف نیازها و کارهای خودشان کردند.

پروفسور«فیلیپ تابلر» در ارتباط با این مطالعه اظهار داشت: «با بررسی تصاویر مغزی شرکت کنندگان مشخص شد افرادی که بخشی از پول و زمان خود را برای دیگران صرف کردند و یا حتی تصمیم به انجام یک کار خیر داشتند، صرف نظر از اینکه آن اقدام خیرخواهانه بزرگ یا کوچک باشد، احساس شادی و رضایتمندی بیشتری داشتند».

این محقق و استاد دانشگاه زوریخ ادامه داد:«لازم نیست خودتان را برای انجام یک کار خیر قربانی کنید تا احساس شادی داشته باشید، بلکه تنها کمی سخاوتمند بودن برای ایجاد رضایمندی کافی است».

گفتنی است؛ این بررسی، فرضیه دانشمندان در خصوص تعامل ناحیه «گیجگاهی-جانبی» و «استریاتوم شکمی» در ایجاد حس شادی بعد از انجام کارهای خیر را تایید کرد.

از طرفی نتایج این پژوهش نشان داد ناحیه «کورتکس لوب پیشانی» که مسئول تصمیم گیری است، طی این فرآیند درگیر می‌شود.

محققان با اظهار خوشحالی از نتایج بدست آمده عنوان می‌کنند این یافته ها می‌تواند راهی برای تشویق و تقویت رفتار انسان دوستانه با وعده زندگی شادتر را فراهم کند.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.