در شستن دست فرزندتان زیاده‌روی نکنید/ قانون 5 ثانیه صحت دارد؟

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ محقق و نویسنده کتاب Dirt is good که به مزیت آلودگی و نقش آن در تقویت سیستم ایمنی بدن می‌پردازد، گفته است که بچه ها نباید خیلی بهداشتی باشند به این مفهوم که باید در محیط بیرون و گاه با حیوانات بازی کنند، دست هایشان آلوده شده و حتی با آن میوه بخورند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

«جک گیلبرت» محقق میکروبیولوژی دانشگاه شیکاگو تماس کودکان با برخی میکروب های محیط پیرامون را تا حدودی مفید خواند و گفت: «این کار فواید زیادی برای حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی کودک به همراه دارد».

«گیلبرت» در ادامه به برخی سوالات رایج پاسخ داده است.

**حد مجاز نگرانی والدین چقدر است؟

بعضی والدین کودکشان را از هر گونه آلودگی دور نگه می‌دارند، به طوری که وقتی کودک بیرون از خانه بازی می‌کند، به محض اینکه کثیف می شود او را به خانه آورده و دست و صورتش را با صابون و دستمال ضدعفونی کننده می شویند. برخی والدین نیز کودک را از بازی با حیوانات منع می کنند.

اگر آنفلوآنزا و سرماخوردگی در آن زمان شایع شده باشد، بهتر است دست ها شسته شود؛ در غیر این صورت نیازی به شستن دست و صورت بعد بازی در بیرون از خانه نیست.

**آیا ضدعفونی کردن دست‌ها مفید است؟

خیر؛ آب گرم و صابون مایع برای شستشو بهتر است و به حفظ سلامت عمومی کمک می‌کند.

**قانون «پنج ثانیه» حقیقت دارد؟

قانون «پنج ثانیه» یعنی اگر چیزی روی زمین افتاد و زیر پنج ثانیه آن را برداشتید، آن جسم تمیز است. چنین قانونی اساسا اشتباه است، چرا که تنها چند میلی ثانیه طول می‌کشد تا باکتری ها به یک وسیله بچسبند. با این حال آسیبی به کودک نمی‌رسد مگر اینکه آن وسیله در محیطی بیفتد که خطر حضور باکتری های خطرناک وجود داشته باشد که حضور این میکروب ها در محیط خانه غیر ممکن است.

**آیا لازم است پستانک را بشوییم و بعد در دهان کودک قرار دهیم؟

وقتی پستانک کودک زمین افتاد، آن را برداشته و در دهان خود بگذارید و بعد دوباره به دهان کودک برگردانید. این کار باعث فعال شدن و تقویت عملکرد سیستم ایمنی کودک می‌شود.

بررسی 300 هزار کودک نشان می‌دهد فرزندان والدینی که این کار را انجام می‌دهند نسبت به سایر کودکان، کمتر به آلرژی، آسم و اگزما مبتلا می‌شوند.

**آیا دور کردن کودکان از عوامل آلرژی‌زا زیاده روی است؟

دور کردن کودکان از محیط های مختلف، حیوانات، گیاهان و خاک می‌تواند باعث حساس شدن بیش از حد سیستم ایمنی بدنشان شود.

سلول های کوچکی در سیستم ایمنی بدن به نام نوتروفیل وجود دارد که در مواجهه با عوامل بیگانه مانند دانه های گرده، فعال شده و باعث بروز واکنش های التهابی شدید مانند آسم، اگزما و گاهی اوقات بروز آلرژی غذایی می‌شود.

اجازه دهید کودکانتان در محیط های بیرون از خانه بازی کنند و به هیچ وجه نگران نباشید. تا زمانی که آنان واکسینه شده باشند، هیچ خطری تهدیدشان نمی‌کند و کمی آلودگی محیطی برای آنها لازم است.

منبع: NPR

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.