با دانستن این نکته‌ها اشتهایتان را کور کنید!

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ اشتها یا میل به غذا؛ تمایل شدید به یک نوع غذای خاص است. این میل و علاقه می تواند غیرقابل کنترل باشد و تا زمانی که فرد غذای خاصی را دریافت نکرده سرکوب نشود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

محققان بر این باورند که میل به غذا تنها 3 الی 5 دقیقه طول می کشد و در افراد مختلف متفاوت است. به گفته کارشناسان تغذیه، مدیریت اشتها می تواند به یکی از راه‌حل های بزرگ برای کنترل وزن و تغییر یک رژیم غذایی سالم تبدیل شود.

چه عواملی باعث میل به غذا می شود؟

گرایش به غذا توسط بخشی از مغز که مسئول خاطره و لذت است به وجود می آید. عدم تعادل هورمون هایی مانند لپتین و سروتونین باعث اشتها و میل به غذاخوردن می شود. همچنین ممکن است این میل به دلیل ترشح هورمون اندروفین بعد از خوردن غذا ایجاد شود.

احساسات نیز در گرایش به غذا و اشتها نقش مهمی ایفا می کنند؛ میزان غذا خوردن در یک حالت پر استرس یا در حالت آرام متفاوت است.

زنان باردار گرایش شدیدی به غذاخوردن دارند، چراکه تغییرات هورمونی در این دوره باعث به هم ریختن گیرنده‌های بویایی و چشایی آن ها می‌شود.

همچنین یک ارتباط بین میل به خوردن غذا و مواد مغذی وجود دارد، زیرا ممکن است اشتیاق به غذاخوردن به دلیل کمبود مواد مغذی خاصی در بدن باشد.

روش های گوناگونی وجود دارند که با انجام آنها می توانید میل به غذا خوردن و پرخوری را در خود کاهش دهید.

استرس خود را کم کنید

غذا خوردن همراه با استرس می تواند تاثیرات منفی بر سلامت داشته باشد. احساس استرس باعث افزایش هیجان در غذاخوردن شده و اشتها به خوردن غذاهای مختلف را زیاد می کند.

مطالعات نشان می دهد زنان پراسترس نسبت به زنانی که استرس کمی تجربه می کنند تمایل بیشتری به خوردن خوراکی های شیرین دارند. غذاخوردن تحت شرایط پراسترس موجب افزایش وزن می شود.

به گفته محققان استرس سطح  کورتیزول (هورمون استرس در بدن) را زیاد می کند و در نتیجه موجب افزایش چربی‌های دور شکم می شود.

آب زیاد بنوشید

گرسنگی و تشنگی احساسات مشابهی در مغز ایجاد می کنند که باعث سردرگمی فرد می شوند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش میل به غذا، نوشیدن آب کافی در طول روز است.

نوشیدن آب در پاک کردن سموم بدن نقش مهمی ایفا می کند همچنین تاثیرات مثبتی روی سلامتی بدن دارد.

خواب کافی داشته باشید

بر اساس مطالعات صورت گرفته، نداشتن خواب کافی باعث برهم زدن تعادل هورمون های بدن شده و افزایش وزن را به همراه دارد.

به گفته محققان از بین شرکت کنندگان، افرادی که برنامه خواب منظمی داشتند با کاهش چشمگیر وزن مواجه شدند که نشان می داد هورمون های آن ها به حالت تعادل بازگشته است.

پروتئین مصرف کنید

یک رژیم سالم حاوی مقدار زیادی منابع پروتئینی است زیرا به کاهش اشتها کمک زیادی می کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اشتهای مردانی که 25 درصد کالری روزانه خود را از منابع پروتئینی دریافت کرده بودند، 60 درصد کاهش پیدا کرد.

به گفته محققان این آزمایش، یک رژیم غذایی با پروتئین بالا باعث کاهش 50 درصد میل به میان وعده های شبانه می‌شود.

آدامس جوییدن را فراموش نکنید

اگر به فکر کاهش وزن هستید آدامس زیاد بجویید. بر اساس مطالعات صورت گرفته جوییدن آدامس باعث مشغول شدن دهان می شود و میل به خوراکی های شور و شیرین را کاهش می دهد.

محققان با انجام آزمایشاتی به تفاوت کوچک اما قابل توجه در مصرف میان وعده‌های شور و شیرین در میان افرادی که آدامس می جوییدن و کسانی که از آدامس استفاده نمی کردند، پی بردند.

محققان معتقدند افرادی که آدامس می جوند احساس گرسنگی کمتری می کنند و میل به خوردن تنقلات در آن ها کاهش پیدا می کند.

خود را سرگرم کنید

جایگزینی عادت ها می تواند کاری دشوار باشد. برخی خواسته های غذایی ناشی از عادت های طولانی مدت است. به عنوان مثال اگر از آن دسته افرادی هستید که هر روز غذای خود را پس از بازگشت از محل کار از بیرون تهیه می کند، این عمل میل به غذا خوردن را در شما تقویت می کند.

اگر چنین شرایطی دارید سعی کنید عادت های جدیدی را جایگزین کنید. شما می توانید با تغییر مسیر خود از محل کار تا منزل یا با پارک کردن ماشین و داشتن یک پیاده‌روی سریع این عادت خود را ترک کنید.

اگر در خانه هستید با عادت های ساده ای مانند دوش گرفتن، پیاده روی در اطراف خانه یا حتی تلفن کردن به یک دوست میل به غذاخوردن را در خود کاهش دهید.

چه غذاهایی را جایگزین خوراکی های وسوسه انگیز کنیم؟

در برخی موارد با انتخاب یک تغذیه سالم و مناسب به راحتی می توانید اشتهای خود را مدیریت کنید.

در ادامه به معرفی مواد مغذی می پردازیم که می توانند جایگزین مناسبی برای خوراکی های رایجی که افراد استفاده می کنند باشند.

جایگزین مناسب برای چیپس‌های سیب زمینی

اگر جز افرادی هستید که طرفدار پر و پاقرص چیپس های سیب زمینی هستید،به راحتی می توانید این خوراکی خوشمزه اما مضر را با مواد مغذی که دارای چربی ها و پروتئین های سالم هستند؛ مانند گردو وبادام زمینی، جایگزین کنید. پاپ کورن ها هم می توانند پیشنهاد مناسبی به جای استفاده از چیپس های سیب زمینی باشند.

دهان خود را همیشه با شکلات شیرین نکنید

محققان می گویند علاقه افراد به خوردن شکلات ممکن است به دلیل نیاز بدن به منیزیم باشد. افراد شکلات‌دوست می توانند این خوراکی شیرین را با خوراکی های غنی از منیزیم مانند بادام جایگزین کنند. اگر از علاقه خود به شکلات نمی توانید دست بکشید می توانید از شکلات های تیره که حاوی حداقل 70 درصد کاکائو هستند، استفاده کنید.

این میوه ها را جایگزین آبنبات و شیرینی ها کنید

برای استفاده کمتر از آبنبات و شیرینی‌ها به راحتی می توانید میوه هایی مانند هلو، گیلاس و خربزه را جایگزین کنید. همراه داشتن میوه های خشک از قبیل آلو یا کشمش کمک زیادی به کنترل اشتهای شما می کنند.

جای نوشابه را با یک نوشیدنی سالم عوض کنید

اگر میل به خوردن نوشابه دارید سعی کنید این میل را با خوردن آب میوه های طبیعی مانند آب پرتقال یا آب سرکوب کنید. مصرف نوشیدنی های سالم نه تنها دارای کالری کم و بدون کافئین هستند بلکه احساس بهتری به شما منتقل می کنند.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.