تیر زیکا بر چشم نوزادان

101

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ خانم های باردار باید بیش از پیش مراقب خود باشند؛ چرا که ویروس زیکا که شیوع گسترده‌ای در سطح جهانی پیدا کرده علاوه بر مادر، جنین را هم تهدید می کند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

نوزادانی که در رحم مادر در معرض این ویروس قرار گرفته‌اند، باید از بدو تولد تست های چشم بر روی آنها انجام شود تا پزشکان از بابت نبود هر گونه مشکلات چشمی مرتبط با ویروس اطمینان حاصل کنند.

بر اساس پژوهشی جدید که در ریو دژانیرو برزیل انجام شد، نوزادانی که در رحم مشکوک به ویروس زیکا قرار گرفته‌اند نیز باید مورد آزمایش چشم قرار گیرند و این امر ربطی به زمان ابتلای مادر ندارد.

نتایج این پژوهش که در مجله پزشکی تخصصی اطفال جاما منتشر شده نشان داد در برخی از موارد ابتلای مادران به ویروس زیکا، مشکلاتی در بینایی نوزاد به وجود می‌آید.

دکتر «آندره آ زین» سرپرست پژوهش در این خصوص اظهار داشت: «احتمال دارد مشکلات بینایی کشف های ابتدایی باشد و ممکن است این ویروس برای نوزادانی که به طور مادرزادی مبتلا شده اند، مشکلات بیشتری را ایجاد کند.»

زیکا، ویروسی است که حامل آن پشه است. به طور معمول در افراد بالغ بیماری با علائم نه چندان شدید ایجاد می کند. اما هنگامی که جنین در معرض این ویروس قرار بگیرد، ممکن است به مشکلاتی در هنگام تولد دچار شود که نقص میکروسفالی یا سر و مغز کوچک یکی از این مشکلات است.

در این مطالعه که در برزیل انجام شده، 112 نوزادی که مادران آنها مبتلا به ویروس زیکا بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. در میان آنها، 20 نوزاد دارای نقص میکروسفالی (بد فرم شدن جمجمه و کوچک شدن مغز) و 31 نوزاد دارای مشکلاتی سیستم عصبی مرکزی بودند و 61 نوزاد مشکلی نداشتند، اما یکی از هر 5 نوزاد دارای مشکل بینایی و نقص هایی در عصب بینایی و شبکیه بودند.

بررسی ها نشان می دهد، برخی از مادران در سه ماهه اول، برخی سه ماهه دوم و برخی در سه ماهه سوم مبتلا به این ویروس شده بودند؛ بنابراین ابتلا به آن با زمان رابطه‌ای ندارد.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.