بیماری‌هایی با پیشینه چند هزار ساله/ چقدر شبیه والدینمان هستیم؟

150

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همه انسان‌ها از لقاح یک سلول تخمک و اسپرم به وجود می‌آیند و تمامی خصوصیات فیزیکی و روانی آن‌ها تحت تآثیر این سلول است.  همانطور که در شکل می‌بینید، در گوشه بالا سمت راست، هسته سلول تخمک و سلول اسپرم قبل از لقاح نشان داده شده است.

رنگ سبز خصوصیات “اپی‌ژنتیک” (تغییراتی که محیط می‌تواند بر خاموش یا روشن شدن ژن داشته باشد) آن‌ها را نشان می‌دهد که به نسل بعد منتقل می‌شود. بنابراین ترکیب محتوای ژنتیک پدر و مادرمان ویژگی‌های کلی ما را ترسیم می‌کند.

اما بر اساس تحقیقات جدید، تغییرات “اپی‌ژنتیک” که ناشی از رژیم غذایی، بیماری‌ها یا سبک زندگی است با تأثیر بر خاموشی یا روشنی یک ژن، نقش بزرگی در تنظیم و مدیریت DNA دارند. تغییرات ژنتیکی در کل زندگی شکل می‌گیرند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند.

در حال حاضر پژوهشگران ایمنولوژی و اپی‌ژنتیکِ “مؤسسه ماکس پلانک” در فرای‌بورگ آلمان، شواهد محکمی در اثبات این فرآیند ارائه داده‌اند.

بدن ما از میلیاردها سلول با DNA یکسان تشکیل شده است که وجه اشتراک بین سلول‌های کبد، مغز و ریه است. اما منشاء این تفاوت‌ها در الگوهای اپی‌ژنتیکی متفاوت است.

تغییرات اپی‌ژنتیک در واقع نواحی خاصی از DNA را کدگذاری می‌کند که جایگاه پروتئین‌های فعال کننده ژن‌ها هستند. این تغییرات با محیط و سبک زندگی فرد مرتبط است. برای مثال سیگار کشیدن، تغییرات اپی‌ژنتیکی را در سلول‌های ریوی کلید می‌زند که در نهایت منجر به بروز سرطان ریه می‌شوند.

تأثیر تجربیات محیطی دیگر مانند استرس، بیماری‌ها یا رژیم غذایی هم در حافظه اپی‌ژنتیکی سلول‌ها ذخیره می‌شود.

 «نیکلا لاوینو» مسئول این مطالعه گفت: «علم اپی‌ژنتیک، تأثیر رژیم غذایی پدر بزرگ را بر افزایش خطر ابتلای نوه به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نشان داد. البته مکانیسم مولکولی این فرآیند هنوز مشخص نشده است».

گروه پژوهشگران این مطالعه از مگس سرکه برای پیدا کردن روند انتقال اطلاعات اپی‌ژنتیک از مادر به جنین خود استفاده کردند. این حشره یک کد اپی‌ژنیتک مشترک با انسان (به نام H3K27me3) دارد که در هسته سلول قرار داشته و عمدتا با سرکوب بیان ژن همراه است.

«فیدز زِنک» از محققین این مطالعه در ارتباط با یافته‌های تیم خود چنین توضیح می‌دهد: «درحالی که کدهای دیگر بعد از لقاح همگی پاک می‌شوند، کد  اپی‌ژنتیک H3K27me3 هنوز در جنین وجود دارد. بنابراین مادر، کدهای اپی‌ژنتیک خود را به فرزندانش منتقل می‌کند. اما ما نمی‌دانیم که این کدها تا چه حد در زندگی کودک نقش دارند».

نیکلا لاوین ادامه می‌دهد: «با انجام مطالعات بیشتر دیدیم که حذف الگوهای اپی‌ژنتیک مانع رشد کامل جنین می‌شود. درواقع با فعال شدن زود هنگام این ژن‌ها رشد مختل شده و جنین از بین می‌رود».

فیدز زینک در تکمیل سخنان همکار خود می‌گوید: «به نظر می‌رسد الگوهای اپی‌ژنتیک برای روند صحیح ترجمه DNA و رشد بسیار حیاتی است».

گفتنی است؛ به کمک این یافته‌ها، درک بهتری از ریشه‌ بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی بدست می‌آید که شنیدن خبرهای خوش را در آینده نوید می‌دهد.

منبع: sciencedaily

انتهای پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.