نسخه افسردگى و استرس را با اين مواد غذايى بپيچيد

4

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ افسردگی یک بیماری روانشناختی شایع در سرتاسر جهان است که منجر به افکار و رفتارهای منفی در افراد می شود و سیاری از این افراد به دنبال راه های طبیعی برای درمان خود هستند که یکی از درمان هایی که فرد افسرده ممکن است به آن روی بیاورد تنظیم یک رژیم غذایی سالم است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

محققان در یک آزمایش با دادن یک رژیم غذایی سالم به افراد مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید دریافتند رژیم غذایی باعث بهبود حالت ها و علائم افسردگی در این افراد می شود.

مطالعه ای برای اولین بار ثابت کرد که رژیم غذایی تنها می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. شرکت کنندگان با پیروی از یک برنامه غذایی 12 هفته ای و مشورت با متخصص تغذیه توانستند علائم این بیماری را به طور قابل توجهی کاهش دهند. علاوه بر این بیش از 32 درصد از شرکت کنندگان به طور کامل با رعایت رژیم غذایی این نشانه ها را از بین بردند و دیگر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار نداشتند.

با گنجاندن این مواد مغذی در سبد رژیم غذایی خود می توانید علائم افسردگی را کاهش دهید:

سلنیوم

سلنیوم یکی از مواد معدنی مفیدی است که در کاهش علائم افسردگی بسیار کمک می کند. کاهش سطح این ماده در بدن با تغییرات خلق و خوی همراه است. سلنیوم را می توان در انواع مکمل یا غذاها از جمله دانه های غلات، برنج، برخی غذاهای دریایی، گوشت های ارگانیک مانند جگر که غنی از سلنیوم هستند یافت.

ویتامین D

کمبود ویتامین D  منجر به اختلالات خلقی از جمله افسردگی می شود. برای مبارزه با افسردگی با انجام آزمایش از وجود این ویتامین در بدن آگاهی پیدا کنید و به گفته پزشکان این ویتامین به راحتی با قرار گرفتن در معرض آفتاب به دست می آید.

انواع ماهی ها مانند قزل آلا، تن و ماهی خلخال منابع غنی از ویتامین D هستند.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها مواد مغذی هستند که می توانند از تخریب بدن جلوگیری کنند و باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد شوند و مغز نسبت به سایر اعضای بدن ممکن بیشتر در معرض آسیب های رادیکال های آزاد قرار بگیرد.

آنتی اکسیدان های روزمره ای که در انواع غذاهای مختلف یافت می شوند می توان به ویتامین E، C و ویتامین A اشاره کرد. جذب کافی این ویتامین ها در بدن به کاهش نشانه های مرتبط با افسردگی کمک زیادی می کند.

ویتامین B

برخی ویتامین های خانواده B درکاهش اختلالات خلقی مانند افسردگی نقش مهمی ایفا می کنند و ویتامین B12، فولات و ویتامین B9 در کاهش نشانه های افسردگی بسیار موثر هستند.

از منابع غنی ویتامین B  می توان تخم مرغ، گوشت، مرغ، ماهی، شیر و غلات کامل را نام برد. غلات غنی شده و سایر مواد غذایی مانند سبزیجات، آجیل، لوبیا و محصولات لبنی از ویتامین B12 و فولات زیادی برخوردار هستند.

روی

روی آنتی اکسیدانی است که در واکنش های اکسیداتیو استرس نقش مهمی را ایفا می کند. همچنین  این ماده معدنی می تواند علائم افسردگی را تحت تاثیر قرار دهد. سطح روی در افراد افسرده پایین است و مصرف مکمل این ماده معدنی می تواند مانند داروهای ضدافسردگی تاثیر شگرفی در بهبود افسردگی داشته باشد.

این ماده معدنی را می توانید همچنین با خوردن مواد غذایی مانند غلات کامل، لوبیا و آجیل جذب بدن کنید.

غذاهای غنی از پروتئین

پروتئین ها از جمله مواد ضروری هستند که بدن باید به اندازه کافی دریافت کند و بر اساس مطالعات صورت گرفته برخی پروتئین ها نقش مفیدی برای افراد افسرده ایفا می کنند.

غذاهایی مانند ماهی تن، بوقلمون و نخود فرنگی دارای سطوح بالای تریپتوفان هستند. این ماده برای تشکیل سروتونین ضروری است.سروتونین هورمون شادی و لذت در بدن است که کمبود آن باعث افسردگی می شود.

گفتنی است؛ مواد غذایی سرخ کردنی، روغن های فرآوری شده و کافئین از جمله موادی هستند که افراد افسرده نباید به هیچ وجه در سبد رژیم غذایی خود بگنجانند.

منبع:medicalnewstoday.com

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.