رژیم غذایی مدیترانه‌ای چه فایده‌ای دارد؟

127

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ محققان  از مدت‌ها قبل، رژیم غذایی مدیترانه ای را به عنوان یک رژیم سالم برای جلوگیری از سرطان معده، بهبود سلامت قلب و بالا بردن هوش معرفی کرده‌اند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تحقیقات جدید نشان می دهد یک رژیم غذایی گیاهی به پیشگیری از زوال عقل کمک فراوانی می کند.

با توجه به تحقیقات اخیر که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر در لندن ارائه شد، سالمندانی که از یک بدن سالم برخوردار بودند و از یک رژیم غذایی گیاهی یا رژیم مشابه استفاده می کردند، خطر ابتلا به زوال عقل در آنان یک سوم کاهش پیدا کرده است.

به گفته یکی از محققان تیم پژوهشی، رژیم غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری باعث بهبود عملکرد شناختی شده و 30 تا 35 درصد خطر ابتلا به اختلالات ادراکی را در دوران کهنسالی کاهش می دهد.

یکی از متخصصان تغذیه درباره رژیم غذایی مدیترانه ای اظهار داشت: «این رژیم غنی از میوه ها، سبزیجات، حبوباتی مانند لوبیا، غلات و ماهی است».

به گفته این متخصص تغذیه، فعالیت های فیزیکی روزانه و غذا خوردن در کنار خانواده بخشی از آداب مهم رژیم غذایی هستند که با رعایت آن ها از پرخوری می توان جلوگیری کرد.

محققان می گویند یک رژیم غذایی سالم بر روی چربی های سالم مانند روغن زیتون، آجیل یا آواکادو تمرکز می کند و تاکید بیشتری روی محصولات حیوانی و استفاده کمتر از شیرینی دارد و دلیل استفاده بیشتر از رژیم غذایی گیاهی به خاطر میوه ها، سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان و ماهی های غنی از امگا3 است.

این محقق در ادامه گفت: «یک رژیم غذایی گیاهی از میزان قند و چربی های اشباع شده کمتری برخوردار است و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد».

یافته های تحقیقات نشان می دهد این چربی های غیراشباع سالم می توانند نقش مهمی در سلامت مغز و کاهش امکان ابتلا به بیماری آلزایمر داشته باشند.

متخصصین تغذیه توصیه می کنند میوه ها و سبزیجات را جزء مواد غذایی اصلی رژیم غذایی خود بدانید و اسفناج و فلفل را در ترکیب برخی مواد مانند سس پاستا بکار ببرید. به جای استفاده از کره برای صبحانه از روغن آووکادو یا زیتون می توانید استفاده کنید و جیب هایتان را با مغز و دانه‌های گیاهی مختلف پر نگه دارید.

گفتنی است؛ هر فرد باید دو بار در هفته از ماهی و حبوباتی مانند لوبیا و عدس استفاده کند.

منبع: Global News

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.