ساعت‌هایی که باعث چاقی می‌شوند/عاملی مرموز که چاقتان می‌کند!

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ دانشمندان معتقدند زمان مصرف غذا علاوه بر وزن، ساعت بیولوژیک بدن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و تغییر در عادت غذایی باعث تغییر سبک زندگی می شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

مطالعات دقیق بر موش های آزمایشگاهی نشان می‌دهد زمان صرف غذا در مقایسه با مقدار کالری مصرفی، تاثیر بیشتری بر کاهش وزن دارد.

طبق بررسی انجام شده در مرکز پزشکی جنوب غرب دانشگاه تگزاس، موش‌هایی که کالری کمتری در وعده غذایی خود دریافت می‌کردند در مقایسه با موش‌هایی که همان مقدار غذا را در زمان استراحت و شب مصرف کردند، کاهش وزن بیشتری داشتند.

دکتر «جوزف تاکاشی» سرپرست بخش نوروساینس مرکز مغز جنوب غربی دانشگاه تگزاس و محقق مرکز پزشکی «هاوارد هیوز»در خصوص نتایج این تحقیق می‌گوید: «ترجمه این نتایج برای انسان نشان می‌دهد گرفتن رژیم زمانی موثر است که کالری مصرفی در طول روز، زمانی که شخص بیدار و فعال است، مصرف شود. همچنین خوردن غذای کم کالری در زمان نامناسب بویژه شب ها و زمان استراحت، حتی با وجود رژیم غذایی مناسب تاثیری در کاهش وزن ندارد».

دانشمندان با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و تجهیزات تغذیه خودکار، سیستم تغذیه ای برای پاسخ به این سوال که چرا رژیم غذایی کم کالری باعث افزایش طول عمر می شود، تهیه کردند.

طی مطالعه منتشر شده در مجله «متابولیسم سلول» محققان بیان می کنند چطور موش‌ها در مدت زمانی کوتاه مقدار غذای مصرفی خود را کاهش داده و در طول روز پرانرژی و فعال و شب ها استراحت نرمال داشته‌اند. این نتایج ارتباط بین تغذیه، متابولیسم و رفتار را نشان می‌دهد.

بررسی ها نشان می‌دهد زمان مصرف غذا علاوه بر کاهش وزن، بر ساعت درونی بدن تاثیر می گذارد و تحقیقاتی که اثر کاهش کالری دریافتی را بر طول عمر بررسی می‌کند با برخی عوامل مانند بی خوابی و اختلال در ساعت بیولوژیک بدن مرتبط است.

در این مطالعه چرخه بیولوژیکی موش ها را با برنامه های تغذیه ای مختلف مورد بررسی قرار دادند. دو گروه از موش ها که در زمان نامناسبی از چرخه شبانه روزی آنها، یک گروه با 30 درصد کاهش کالری دریافتی و گروه دیگر با دسترسی نامحدود به مواد غذایی در طول روز، تغذیه شدند بعد از دریافت برنامه، این دو گروه شب ها دچار مشکلات بی خوابی مزمن شدند.

دکتر «تاکاشی» در خصوص اهمیت استفاده از سیستم های پیشرفته تغذیه خودکار بر موش های آزمایشگاهی عنوان کرد: این سیستم ها با تعیین مقدار غذا و سرعت مصرف آن کمک بسیاری در دریافت این نتایج داشته است. با توجه به دشواری تخمین مقدار و زمان مصرف غذا در گذشته، تکنولوژی جدید راهی موثر برای پاسخ به مسائلی چون چگونگی  افزایش طول عمر و تاثیر کاهش کالری و زمان مصرف مواد غذایی را فراهم کرده است.

منبع: Sciencedaily

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.