سالمندان هم می توانند هرکول شوند!

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همانطور که می دانید همزمان با افزایش سن، حجم و قدرت عضلات کاهش یافته و باعث بروز اتفاقاتی همچون افتادن، ناتوانی در جابه جایی وسایل، بیماری های متابولیسمی و حتی نشستن می شود.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

اخیرا محققان کانادایی دانشگاه مک مستر، مکمل پروتئینی مخصوص سالمندان ساخته اند. این پروتئین تولید شده از تخریب عضلات جلوگیری کرده و قدرت و توانایی حرکتی سالمندان را بالا می برد. افراد مسن که به اندازه کافی پروتئین خوراکی مصرف نمی کنند، می توانند از این پودرهای جدید استفاده کنند.

جالبه بدانید حدود 40 تا 70 درصد سالمندان کانادایی به «سارکوپنیا» مبتلا می شوند. «سارکوپنیا» فرآیندی است که طی آن قدرت و اندازه عضلات از دهه 40 زندگی شروع به تحلیل می رود. حالا محققان کانادایی پودر پروتئینی ساختند که با فرآیند سارکوپنیا مقابله می کند. این پودر شامل پروتئین های موجود در کشک، ویتامین دی، کلسیم و روغن ماهی است. این نخستین باری است که این ترکیبات برای مقابله با سارکوپنیا با یکدیگر ترکیب شده اند.

در این مطالعه شرکت کنندگان را به دو گروه با میانگین سنی هفتادوسه سال تقسیم کرد. یک گروه پودر پروتئینی ساخته شده را به مدت 6 هفته بدون فعالیت ورزشی مصرف کردند. گروه دیگر به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شدند. سپس هر دو گروه به مدت 12 هفته تحت برنامه های ورزشی مقاومتی و با شدت بالا قرار گرفتند.

در شش هفته اول در گروهی که پودر پروتئینی مصرف می کردند، 700 گرم افزایش حجم توده عضلات مشاهده شد. این مقدار معادل حجمی از عضلات افراد مسن است که در طول یک سال پدیده سارکوپنیا از دست می رود. بعد از اضافه شدن فعالیت های ورزشی به این برنامه، افزایش قدرت عضلات در هر دو گروه مشاهده شد.

دکتر “بل” محقق این پژوهش می گوید: «قدرت و تقویت عضلات در هردو گروه مشاهده شد، اما گروهی که پودر پروتئینی مذکور را مصرف کردند، در هنگام انجام تمرینات ورزشی از قدرت بیشتری برخوردار بودند. ما امیدواریم این مکمل را بتوان در خانه و مراکز مراقبت از سالمندان استفاده کرد. این پودر همچنین برای افراد میانسال که نگران کاهش حجم عضلات خود هستند، پیشنهاد می شود».

منبع: Globalnews

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.