«سنسور انرژی» در سلول‌های بدن کشف شد/AMPK، پروتئین کلیدی در برابر بیماری‌ها

6

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ همکاری بین دانشمندان اسکاتلندی و چینی منجر به کشف نوعی «سنسور انرژی» در سلول های بدن شد و این یافته دانسته های قبلی در باره چگونگی نظارت بدن بر سطح گلوکز و تغییر انرژی مورد نیاز سلول را تغییر می دهد.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

این تحقیق منتشر شده در «مجله نیچر»، می تواند دیدگاهی جدید به ویژه برای دیابت، بیماری که طی آن سطح قند خون به صورت غیر طبیعی بالا می رود، داشته باشد.

 

محققان بر فعالیت پروتئینی خاص به نام «AMPK»  تمرکز کردند. این پروتئین در سال 1990 توسط پروفسور«گراهام هاردی» استاد دانشکده علوم زیستی دانشگاه دوندی به عنوان عاملی کلیدی در تولید انرژی در بدن معرفی شد.

«AMPK»  زمانیکه سطح انرژی بدن پایین است فعال شده و باعث تولید انرژی در بدن می شود.

پروفسور«هاردی» با همکاری دکتر «شنگچای لین» از دانشگاه ژیامن چین به تحقیق نحوه فعالیت این پروتئین پرداختند.

این محقق دانشکده علوم زیستی بیان می کند: « گلوکز سوخت اولیه سلول ها است که برای تولید انرژی مصرف می شود. یافته های ما در سال 1990 نشان داده که تولید AMPK همزمان با کاهش انرژی سلول، افزایش می یابد».

جالب است بدانید سطح انرژی سلول با تغییر در مولکول های ATP، ADP و AMP مشخص می شود. این مولکول ها به نوعی باتری های قابل شارژ مجدد در سلول هستند.

AMPK بدن را قادر می سازد تا از مولکول های دیگر به عنوان سوخت سلول استفاده کند. مثلا در ورزش که نیاز عضلات به انرژی زیاد می شود این پروتئین جذب و متابولیسم قند و چربی برای تامین انرژی را فراهم می کند.

« سلول های نیازمند به گلوکز با کاهش انرژی، این پروتئین را فعال می کنند. در گذشته تصور می شد AMPK به تنهایی مسئول تامین انرژی مورد نیاز سلول است اما نتایج نشان می دهد سلول ها می توانند با مکانیسمی کاملا متفاوت، که در آن AMPK توسط اندامکی به نام لیزوزوم به کار گرفته می شود، مقدار گلوکز در سلول را احساس کند.

با کمک این مکانیسم سلول می تواند مسیرهای متابولیسمی را برای مصرف منابع مختلف انرژی مانند چربی تغییر دهد.

با این حال مطالعات بیشتری برای درک این واکنش ها بر سلامتی انسان نیاز است. همچنین با توجه با نقش برجسته گلوکز در دیابت، این یافته ارزش بالایی در فهم بیشتر روند بیماری دیابت دارد.

به نظر می رسد AMPK در بیماری های مانند چاقی و سرطان نیز نقش داشته باشد.

وی در ادامه می گوید:« ما اعتقاد داریم این نتایج نشان می دهد گلوکز نه تنها معیاری برای سنجش سطح انرژی سلول است، بلکه می تواند یک سیگنال وضعیتی باشد که کاهش آن باعث شود سلول برخی مسیر های سنتزی را توسط یکی دیگر از تنظیم کننده های متابولیسم به نام پروتئین «mTORC1»، از طریق واکنش های مهاری متوقف کند.

منیع: Sciencedaily

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.