مغز بزرگ میخواهید؟ سلامت قلبتان را در این سن جدی بگیرید!

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعه ای جدید نشان می‌دهد افرادی که در 20 سالگی  قلب سالمی دارند، در 40 سالگی مغز بزرگتر و سالم تری خواهند داشت که این عامل می‌تواند مقاومت فرد را در برابر بیماری زوال عقل بیشتر کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

دکتر«مایکل بنکز» از دانشگاه پزشکی فینبرگ شیکاگو در این خصوص می گوید: « یافته های ما نشان می‌دهد افرادی که  «7 راه زندگی ساده» که توسط انجمن قلب آمریکا طراحی شده است را اجرا کرده اند در مقایسه با سایرین، در دوران میانسالی خود مغز سالم تری داشته اند. همچنین افرادی که در دوران جوانی خود سیستم قلبی و عروقی سالم تری داشتند در بزرگسالی مغز بزرگتری داشتند».

«7 دستورالعمل زندگی ساده» فرد را به داشتن فشار خون طبیعی، کنترل سطح کلسترول خون، افزایش سطح فعالیت ورزشی، رژیم غذایی سالم، کاهش وزن و ترک سیگار هدایت می کند.

دکتر «سلوا بالتان» نورولوژیست کلینیک کلیولند می‌گوید:«مطالعات گذشته نشان می دهد افراد مسن می توانند با تقویت سلامت قلب خود، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند. اما این مطالعه اولین بررسی است که نشان می‌دهد سبک زندگی فرد در دوران جوانی می‌تواند سال ها بعد به سلامت مغز آسیب برساند یا از آن محافظت کند».

طی این تحقیق  518 نفر شرکت کننده «7 دستورالعمل زندگی ساده» را به مدت 2 الی 5 سال اجرا کردند و بعد از گذشت 25 سال اسکن مغزی از آنها گرفته شد. در ابتدای مطالعه، محققان میزان اجرای دستورالعمل ها توسط شرکت کنندگان را بررسی کرده و بر اساس میزان عمل آنها به توصیه ها، نمره ای بین 0 تا 14 به آنها دادند. به طوریکه 14 حداکثر نمره فرد با قلب سالم است.

سپس این نمره با اسکن مغزی افراد در میانسالی مقایسه شد. نتایج نشان داد هر یک امتیاز فرد برای داشتن قلب سالم در دوران جوانی برابر با یک سال تاخیر در روند پیری مغز در دوران میانسالی است. همچنین افزایش نمره سلامت قلب برابر عملکرد بهتر مغز در میانسالی است.

محققان همچنین عنوان کردند در مقایسه با سایر فاکتور های سبک زندگی، سیگار کشیدن ارتباط قوی تری با روند کاهش حجم مغز و زوال عقل دارد.

مغز از رگ های خونی زیادی تشکیل شده است که اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز را در اختیار مغز قرار می دهد. سیستم قلبی و عروقی سالم باعث پمپاژ مناسب خون به مغز شده و ضامنی برای انتقال کافی اکسیژن و مواد حیاتی مغز است.

دکتر «مایکل بنکز» تاکید می کند: « مغز برای عملکرد خود به پمپاژ خون توسط قلب نیاز دارد. بنابراین منطقی است که سلامت قلب می تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارد. با این حال اگر تا به حال به سلامت قلب خود توجه چندانی نداشتید نباید نا امید شوید بلکه می توانید از همین امروز برای سلامت قلب و مغز خود اقدام کنید».

منبع: Medicalxpress

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.