رازهای روده را اینجا بخوانید

2

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ دستگاه گوارش، مسیری بزرگ، طولانی و عضلانی در بدن است که از دهان شروع و به مقعد ختم می شود. این دستگاه حدود 9 متر طول دارد و مواد غذایی را به ذرات کوچکتر تقسیم می کند. این مولکول های کوچک از راه خون جذب شده و از طریق جریان خون برای تولید انرژی، رشد و بازسازی به سلول های دیگر منتقل می شوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

بسیاری از افراد به بیماری های گوارشی مانند بیماری رفلاکس معده به مری و سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند. رفلاکس معده به مری زمانی اتفاق می افتد که اسید یا محتویات معده به سمت مری برگردد؛ این امر می تواند باعث بروز علائم ناخوشایندی مانند سوزش قلب و سوء هاضمه شود.

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر، مجموعه ایی از علائم شامل درد ناحیه شکم و تغییر در اجابت مزاج است. این افراد ممکن است دچار یبوست، اسهال و یا هر دو باشند. برخی بیماران علائم دیگری مانند نفخ و درد معده دارند.

دکتر «لین چنگ» متخصص گوارش از دانشگاه کالیفرنیا در خصوص عوامل مختلف تاثیر گذار بر سلامت دستگاه گوارش می گوید: «شرایط عمومی بدن، سابقه فامیلی، کنترل استرس و نوع مواد غذایی که مصرف می کنید بر روده تاثیر می گذارد».

دکتر«چنگ» در خصوص تاثیر سبک های مختلف زندگی بر سلامت روده عنوان می کند: «به طور کلی، افراد مبتلا با طرح یک برنامه معمولی، خوردن غذای سالم، مقدار غذای کم در وعده های بیشتر، ورزش و خواب مناسب می توانند علائم بیماری را کاهش دهند».

این متخصص گوارش با بررسی ارتباط بین استرس و سندرم روده تحریک پذیر بیان می کند: « استرس در بیشتر زمان های زندگی، ریسک ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر را بالا می برد. یافتن راهی برای کاهش استرس نقش مهمی در سلامت دستگاه گوارش و سلامت عمومی بدن دارد».

رژیم غذایی ویژه مبتلایان سندرم روده تحریک پذیر

نوع رژیم غذایی می تواند به سیستم گوارش آسیب زده یا از آن محافظت کند. وجود فیبر فراوان در رژیم غذایی برای بهبود یبوست موثر است. مقدار فیبر مصرفی مورد نیاز در روز 20 تا 30 گرم است. برای پیشگیری از تولید گاز و نفخ، سعی کنید مصرف فیبر را ابتدا با مقدار کم آغاز کنید.

مصرف انواع مختلف میوه و سبزی در هر وعده غذایی، غلات و مغزهای گیاهی می تواند منبع مناسبی برای تامین فیبر مورد نیاز روزانه شما باشد.

هضم برخی مواد غذایی غنی از فیبر دشوار است، مثلا برخی میوه ها و سبزیجات، لبنیات، گندم و برخی محصولات گیاه چاودار؛ اگر مبتلا به بیماری سندرم روده تحریک پذیر هستید با کمک پزشک رژیم غذایی فاقد این ترکیبات انتخاب کنید.

باکتری های دستگاه گوارش مفیدند یا مضر؟

دانشمندان، مطالعاتی بر روی باکتری و میکروب های دستگاه گوارش انجام داده اند. این باکتری ها که «فلور یا میکروب خوب» نامیده می شوند به عملکرد سیستم گوارش کمک می کنند. با این حال نتایج برخی یافته از ارتباط این میکروب ها با چاقی، دیابت نوع2، سندرم روده تحریک پذیر و سرطان کولون خبر می دهند.

مطالعات اخیر نشان می دهد اثر این میکروب ها بر سیستم ایمنی بدن می تواند باعث بروز آلرزی، آسم و آرتریت روماتوئید شود.

همچنین این باکتری ها «باکتری مفید» هم نامیده می شوند. ترکیبات پروبیوتیک موجود در برخی مواد و مکمل های غذایی مانند ماست جزء این دسته از مواد هستند.

 پروبیوتیک ها، باکتری های مفید دستگاه گوارش

شواهدی مبنی بر تاثیر پروبیوتیک ها در پیشگیری از اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها و کاهش علائم سندرم تحریک پذیر روده وجود دارد. با این حال این نتایج نیاز به بررسی بیشتر دارد. محققان هنوز در مقدار و نوع پروبیوتیک مصرفی موثر برای سلامتی انسان اتفاق نظر ندارند.

تاثیر افزودنی ها بر سیستم گوارش

امولوسیون ها نوعی مواد افزودنی غذایی هستند که سلامت روده را تحت تاثیر قرار می دهند. این مواد در غذاهای فرآوری شده وجود داشته و باعث بهبود کیفیت و عمر آنها می شود. اما مطالعات از تاثیر این مواد بر باکتری های روده خبر می دهد.

دکتر«اندرو جیورز» از دانشگاه ایالت جورجیا می گوید:« یافته های ما نشان می دهد امولوسیون ها و سایر مواد افزودنی بر باکتری های دستگاه گوارش تاثیر گذاشته و منجر به بروز التهاب می شود».

این محقق به همراه تیم خود ارتباط بین افزودنی های مواد غذایی، باکتری های روده و بروز بیماری در موش و انسان را بررسی کردند. نتایج این تیم تحقیقاتی در یک جمله به این صورت است:« مواد غذایی فرآوری شده و دارای افزودنی را کمتر مصرف کنید».

سیستم گوارش بدن، اندامی پیچیده و بسیار مهم و موثر در سلامت بدن است. در مسیر درمان بیماری های مرتبط با این دستگاه مطمئن شوید پزشکی را انتخاب می کنید که در این مسیر به شما احساس آرامش داده و شنوای مشکلات شما باشد.

منبع: Knowridge

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.