طبیب من

کد خبر: 8436
تاریخ انتشار: ۳۰ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۱:۴۴
کاهش سرعت جریان خون علاوه بر احتمال ایجاد لخته می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد که با روش هایی می توان از این مشکلات پیشگیری کرد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ سرعت گردش خون با افزایش سن دچار افت می شود بنابراین لازم است با روش هایی  برای بهبود سرعت جریان خون همانند دوران جوانی آشنا شوید.

چهار دقیقه ورزش شدید انجام دهید

ورزش شدید باعث افزایش جریان خون می شود. دانشمندان نروژی بیان می کنند ورزش شدید به مدت چهار دقیقه باعث افزایش سرعت جریان خون به اندازه ۱۶ دقیقه ورزش با سرعت متوسط می شود. انجام ۲ بار در هفته فعالیت های ورزشی توسط سالمندان به دلیل افزایش جریان خون و رسیدن مواد غذایی مناسب به پوست  باعث می شود پوست آنها بسیار جوانتر از سن شان به نظر برسد.

به مدت چهار دقیقه حرکات دویدن درجا، اسکات و پریدن را انجام دهید.

آنتی اکسیدان مصرف کنید

خوشبختانه می توانید با مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند «دایسمین» و «رسوراترول» اثر رادیکال های آزاد بر رگ ها و جریان خون را مهار کنید. هردو این ترکیبات باعث بهبود جریان خون و درمان آسیب های وارده به رگ های خونی مانند واریس می شود.

مرکبات مانند لیمو و پرتقال منبع غنی از «دایسمین» و انگور قرمز یا بنفش سرشار از «رسوراترول» هستند.

کاهش استرس روزانه با تکنیک تنفس عمیق

کورتیزول با انقباض عروق باعث افزایش فشار خون می شود. کشیدن نفس های عمیق باعث کاهش هورمون های استرس در عرض ۶۰ ثانیه می شود.

به این تکنیک تنفس «عدد۷ خوش شانس» می گویند. به این صورت که همزمان که تا عدد هفت می شمارید، با بینی یک دم انجام دهید. سپس هوای وارد شده را به مدت هفت ثانیه نگه داشته و هوا را دوباره با هفت شماره طی بازدم از ریه خارج کنید.

این کار را ۳ تا ۹ بار در روز، در هر زمان و مکانی که هستید، مثلا در صرف خرید یا زمان تماشای تلوزیون، انجام دهید.

سیر بخورید

یافته های جدید نشان می دهد سیر باعث بهبود جریان خون حتی در زمان استراحت می شود. بر اساس نتایج منتشر شده در مجله «Biochemistry» مصرف ۶۰۰ میلی گرم یا یک حبه سیر تازه در روز می تواند باعث افزایش جریان خون در عرض یک هفته شود.

جلوگیری از ایجاد لخته با جعفری

جعفری یک رقیق کننده طبیعی خون است که این خواص جعفری را به یکی از بهترین گیاهان برای بهبود جریان خون تبدیل می کند.

منبع:Womansworld

انتهای پیام/